fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Znacznie taniej będzie budować Internet na wsi

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
We wsiach i małych miastach będą niższe opłaty za częstotliwości wykorzystywane na potrzeby Internetu. Rosną za to opłaty za działalność górniczą.
Obniżkę opłat za wykorzystanie częstotliwości potrzebnych do rozwoju Internetu na prowincji Ministerstwo Infrastruktury wprowadza od 1 stycznia 2009 r. [b]Podstawowe stawki opłat spadną ze 125 zł rocznie za prawo do dysponowania jednym megahercem widma częstotliwości na obszarze każdej gminy – do nawet 10 zł w gminach wiejskich i 25 zł w gminach miejsko-wiejskich.[/b] Zmaleją też opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością na obszarze całego kraju.
W uzasadnieniu do rozporządzenia ministerstwo przekonuje, że jest to konieczne do przyspieszenia słabego tempa informatyzacji obszarów wiejskich. W gminach poniżej 5 tys. mieszkańców, a jest ich w Polsce 25 proc., wykorzystuje się jedynie 4 proc. wszystkich rezerwacji radiowych. Dotychczasowy system opłat z powodu małego zróżnicowania ograniczał rozbudowę sieci radiowej, przez którą można mieć dostęp do Internetu na słabo zaludnionych obszarach, głównie terenach wiejskich, górskich, lesistych i przygranicznych. Niższe opłaty za częstotliwości w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich mają zachęcić firmy do inwestowania w tych okolicach.
Jak co roku rosną (o 2,3 proc.) stawki opłat eksploatacyjnych za wydobycie kopalin. Ich wysokość ma znaczenie podczas obliczania wnoszonych kwartalnie opłat przez firmy mające koncesje wydobywcze. Od ich wysokości i urobku surowca zależą też kary za nielegalne wydobycie.
[b]Podstawa prawna: [/b]
- rozporządzenie Rady Ministrów z 12 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291439]DzU nr 215, poz. 1356[/link])
- rozporządzenie Rady Ministrów z 17 listopada 2008 r. w sprawie stawek opłat eksploatacyjnych ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291436]DzU nr 215, poz. 1357[/link])
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA