fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach

Fundacja Film Polski
[srodtytul] Od antycznej teokracji po swojski socrealizm [/srodtytul]
Dziś w kinie Luna niepowtarzalna okazja zapoznania się z twórczością filmową zmarłego przed rokiem Jerzego Kawalerowicza.
Młodsi kinomani pamiętają go głównie z „Quo Vadis” – jednego z najdroższych, a zarazem najczęściej wyszydzanych produktów rodzimej kinematografii. Na szczęście Luna postawiła na tytuły zupełnie inne.
Nie zabraknie więc magnum opus Kawalerowicza, a mianowicie „Faraona” (godz. 16), gdzie niezapomniane role zagrali Jerzy Zelnik i Barbara Brylska. Zainteresowania reżysera wykraczały jednak poza obrazki z Rzymu czy Egiptu. Radził sobie z repertuarem kameralnym i współczesnym. Co prawda „Cień” (godz. 12) i „Pod Gwiazdą Frygijską” (godz. 21) drażnią ideologią socrealistyczną, ale zdradzają realizatorski kunszt. Kawalerowicz bywał nowoczesny i przekorny. „Gra” (godz. 14.15) czerpie z francuskiej nowej fali, a zrobiony wbrew Polskiej Szkole Filmowej „Pociąg” (godz. 19.15) zaskakuje psychologią
—flint
Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 12 – 21, bilet na każdy seans 5 zł.
[srodtytul] Chór Cantores Minores w Utopii [/srodtytul]
[b]Najpierw tradycyjne kolędy, potem dynamiczne klubowe brzmienia [/b]
Być może część słuchaczy odbierze pomysł zaproszenia do klubu chóru chłopięco-męskiego za nieco ekstrawagancki, ale Utopia lubi takie rozwiązania. Za sprawą Cantores Minores dzisiejszy wieczór w lokalu zapowiada się wyjątkowo uroczyście. To przedsmak wieczerzy wigilijnej.
Chór zaśpiewa bowiem przybyłym kolędy. I zrobi to zapewne doskonale, gdyż przez 18 lat istnienia nabierał doświadczenia na scenach 19 krajów, współpracując m.in. z francuską Orchestre des pays de la Loire czy też niemiecką Berliner Symphoniker. Cantores Minores wracali z nagrodami z festiwali w Moskwie, Pradze i Lecco.
Szczególnym powodem do dumy jest jednak występ w watykańskiej Sali Nervi, gdzie popisy europejskich chórów należą ponoć do prawdziwej rzadkości. Nic więc dziwnego, że kompozytorzy klasy Krzesimira Dębskiego powierzali CM prawykonania swoich dzieł.
Talent śpiewaczy to jedno, niemniej trzeba nim jeszcze odpowiednio pokierować. Tym zajmuje się dyrygent Joseph A. Herter, absolwent studiów muzycznych na Michigan University. Jest on zdobywcą złotej odznaki honorowej Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Po Herterze, w roli mistrza ceremonii wystąpi DJ Hugo, rezydent klubu Utopia
[i]—Marcin Flint[/i]
Ul. Jasna 1, tel. 022 827 15 40, godz 22, wstęp bezpłatny, selekcja.
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
[b]Butelki zwrotne - FEMINA[/b]
Czeska komedia w reżyserii Jana Sveraka. Józef Tkaloun, emerytowany nauczyciel, szuka dla siebie nowego zajęcia. W końcu zatrudnia się w punkcie skupu butelek w pobliskim supermarkecie. Al. Solidarności 115, tel. 022 654 45 45, godz. 16.30.
[b]Cztery gwiazdki - CINEMA CITY MOKOTÓW[/b]
Świąteczna komedia z Reese Witherspoon i Vince’em Vaughnem w rolach głównych. Kate i Brad każdego roku unikają spędzania Bożego Narodzenia z rodziną. Wyjeżdżają w tym czasie na egzotyczne wakacje. Niestety, tym razem wycieczkę na Fidżi uniemożliwiają im warunki atmosferyczne...
Ul. Wołoska 12, tel. 022 456 65 00, godz. 19.30.
[b]Ciche Światło - MURANÓW[/b]
Dramat Carlosa Reygadasa rozgrywający się w środowisku menonitów. Johan, mąż i ojciec, zakochuje się w innej kobiecie. Harmonia w rodzinie zostaje zburzona.
Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20.
[i]—ul[/i]
[srodtytul]Koncerty[/srodtytul]
[b]Aphonia live band - Jadłodajnia Filozoficzna[/b]
Wszystkich poszukiwaczy depresyjnych muzycznych klimatów na pewno zainteresuje koncert specjalistów od neurotycznych, pełnych zawiłych metafor tekstów, czyli raperów z zespołu Aphonia Live Band. Gwarantem tanecznego szaleństwa po ich występie będzie DJ z mieszającego funk, hip-hop i disco Funk Joint Unlimited.
Ul. Dobra 33, tel. 0 501 040 855, godz. 21, bilety 7 zł.
[b]Reggae Balan(ga) - Mandala[/b]
Jamajska wibracja w wykonaniu Ba-Lan Soundsystem wprawi dziś w drżenie ściany Mandali. DJ i selektorzy, związani na co dzień m.in. z grupą Vavamuffin, na pewno zaprezentują materiał z przygotowywanej właśnie płyty.
Ul. Emilii Plater 9/11, godz. 20, wstęp wolny.
[i]—igse[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]GRUBE RYBY - POLONIA[/b]
Uroczo wykorzystujące zaplanowaną staroświeckość tekstu Michała Bałuckiego ciastko teatralne dla widzów lubiących dobrą zabawę. Bawią się również aktorzy, zwłaszcza Artur Barciś w roli podstarzałego kawalera mającego zbyt wysokie mniemanie o własnej atrakcyjności.
Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 17.30 i 20.30.
[b]KLIMAKTERIUM... I JUŻ - RAMPA[/b]
Śpiewająco o problemach z przekwitaniem. Iga Cembrzyńska, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Jodłowska i Grażyna Zielińska w rytmach polskich przebojów rozbawiają publiczność, opowiadając o wahaniach wagi, cholesterolu czy skokach ciśnienia. Zrozumie je przede wszystkim damska część publiczności, choć panowie też nie powinni się nudzić.
Ul. Kołowa 20, tel. 022 679 05 35, godz. 19.
[i]—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Targi taniej sztuki - Galeria Raster[/b]
Do jutra potrwają organizowane w Rastrze targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić limitowane edycje prac uznanych artystów. W tym roku swoją sztukę prezentują tu m.in. Oskar Dawicki, Paweł Susid i Olaf Brzeski.
Ul. Hoża 42 m. 8, tel. 0 502 593 160, godz. 12 – 21.
[b]Jacek Sienicki - Galeria atak[/b]
Pierwsza pośmiertna wystawa malarstwa Jacka Sienickiego w Warszawie. Zebrano na niej wiele kluczowych prac artysty z najbardziej charakterystycznych dla jego twórczości cykli: „Holocaust”, „Ruiny” oraz „Rozstrzelani”.
Ul. Krakowskie Przedmieście 16/18, tel. 022 826 50 55, godz. 11 – 18.
[i]—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Przedświąteczna Świetlica Malucha - Centrum Małego Człowieka[/b]
Tuż przed świętami wszyscy się spieszą, w sklepach tłok, a mama jest zbyt zajęta, by znaleźć czas na zabawę. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej spotkać się z rówieśnikami. Doświadczeni instruktorzy zapewnią opiekę i rozrywkę dzieciom od dwóch do dziesięciu lat, a ich mamy spokojnie zajmą się przygotowaniami do świąt. Ul. Kaukaska 2, tel. 022 428 55 39, godz. 12 – 16.
[b]Hulaland - Rodzinne Centrum Rozrywki Hulakula, BUW[/b]
Zabawa w świecie znanym dzieciom z bajek i kreskówek zachwyci każdego malucha. Znajdą tu bezludną wyspę, pożeglują na pirackim statku, rozwiążą zagadkę tajemniczego labiryntu i wyhasają się do woli w basenie wypełnionym piłeczkami. Na placu zabaw maluchami do siódmego roku życia zajmą się wykwalifikowane opiekunki. Bilet kosztuje 15 zł.
Ul. Dobra 56/66, tel. 022 552 74 67, godz. 12 – 20.
[b]Podróże Kosmiczne 3D - Cinema Park Bemowo[/b]
By pokazać widzom kosmos, Układ Słoneczny czy gwiazdy, nie trzeba rakiety kosmicznej. Bez odrywania się od Ziemi można obejrzeć wszechświat z innej perspektywy. Widzowie dowiedzą się, jakie niebezpieczeństwa oraz problemy ekologiczne stoją przed naszą planetą, a także jak ludzie mogą im zapobiegać. Poznają również istoty pozaziemskie oraz intergalaktyczny język muzyki.
Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 40, godz. 16.
[i]—tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]Tbilisi[/b]
Wnętrze Tbilisi nie zachęca do wstąpienia. Małe, w nim pięć ciasno ustawionych stolików i bufet a la kebab bar. Za to kuchnia – wspaniała! Do tego jedna z oryginalniejszych w Warszawie. Serwują rodowite Gruzinki… Wśród zup Gufta – Bozbaszi – nalewka z baraniną, ziołami i warzywami, Macwnis Supi – jogurtowa z cebulą, ryżem, kolendrą i koperkiem, Czakapuli – estragonowa z mięsem, mirabelkami i białym winem, Lobio – z czerwonej fasoli, z sosem orzechowym i Tewzys Supi – rybna z warzywami. Jako danie główne można zjeść tu m.in. Czanachi (narodowe danie Gruzji), czyli baraninę lub wieprzowinę z warzywami oraz bakłażanami, papryką, pomidorami, ziemniakami i czerwoną fasolą, Chinkali – pierogi z baraniną (kształtem przypominają duży czosnek, najpierw powinno się je delikatnie nagryźć, by wypić barani rosół), Dolmę – gołąbki z baraniną w liściach szpinakowych, a także Baże, czyli kurczaka w sosie orzechowym, i Olmę – paprykę i bakłażana nadziewane baraniną z przyprawami. To jedzenie wbrew pozorom nie jest ani ciężkie, ani tłuste. Dominują ciekawe, nienadużywane w polskiej kuchni przyprawy, zwłaszcza kolendra. Ceny dań od 12 do 25 zł. W porze lunchu niewielkie szanse na stolik. Większe w godzinach do 13 i po 16.
Ul. Puławska 24, tel. 022 646 04 82, czynne: pon. – pt. 12 – 20, sob. 12 – 18.
[i]—m.j.-l.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA