fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

MON funduje podwyżki w wywiadzie

Projekt rozporządzenia - żołnierzemają zarabiać tyle samo co agenci i cywile
W resorcie obrony powstał projekt rozporządzenia, które ma regulować kwestie płac w Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.
W obu wojskowych służbach pracują żołnierze, funkcjonariusze (agenci, którzy nie są żołnierzami) i pracownicy cywilni. „Rz” kilka dni temu ujawniła, że ze służb odchodzą żołnierze w proteście przeciw rosnącym wpływom oficerów służb cywilnych i niższym od nich zarobkom. Wynagrodzenia żołnierzy są w SWW i SKW o wiele niższe od wypłat funkcjonariuszy i cywilów. W zależności od stanowiska rozbieżności sięgają nawet kilku tysięcy złotych.
Płk Janusz Nosek, szef SKW, po naszym tekście zaprzeczył, by odchodzili doświadczeni na misjach żołnierze.
– Nie potwierdzam w żadnym wypadku buntu ze strony żołnierzy zawodowych służących w SKW. Mało tego, dzisiaj w służbie zdecydowaną większość stanowią żołnierze zawodowi – powiedział PAP Nosek. Dodał, że w SKW nie było ani jednego przypadku odejścia z przyczyn wymienianych przez „Rz”.
Jednak nasi rozmówcy podają przykłady żołnierzy zarówno z wywiadu, jak i kontrwywiadu wojskowego, którzy odeszli ze służby.
Chodzi m.in. o tych, którzy w marcu tego roku wrócili z Iraku. Część z nich jest już poza służbą, choć nie poza armią. Powodem, jak mówią nasi informatorzy, były właśnie m.in. dysproporcje w zarobkach.
Problem nierównych płac dostrzegł minister obrony Bogdan Klich. W jego resorcie powstało rozporządzenie, które ma wyrównać dysproporcje płacowe między funkcjonariuszami i żołnierzami.
Od 1 stycznia szefowie obu służb będą mogli przydzielać żołnierzom premie w wysokości od 3,5 do 4 tys. zł.
Rozmówcy „Rz” oceniają, że to krok w dobrym kierunku, ale dodają, że ministerstwo powinno pracować nad rozwiązaniami systemowymi. – Trzeba dążyć do tego, by w wywiadzie wojskowym pensje były podobne do tych, jakie są w cywilnej Agencji Wywiadu, a w kontrwywiadzie takie jak w ABW – mówi Janusz Zemke, poseł SLD z Komisji ds. Służb Specjalnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA