fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Jaka ulga przy zbyciu lokalu

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Kupiłem mieszkanie w lipcu 2008 r. i od razu się w nim zameldowałem. Planuję je sprzedać pod koniec 2010 r. Czy w tej sytuacji skorzystam z ulgi meldunkowej? Jak mam rozliczyć uzyskany dochód?
Podstawowy warunek skorzystania z tej ulgi to nabycie mieszkania w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. Drugi warunek to zameldowanie w nim przez co najmniej 12 miesięcy. Musi pan poczekać ze sprzedażą co najmniej rok od daty zameldowania. Po upływie tego okresu można zbyć lokal bez podatku.
W razie sprzedaży mieszkania w 2010 r. na rozliczenia ma pan czas do 30 kwietnia 2011 r. Zeznanie należy złożyć na druku PIT-36, PIT-36L lub PIT-38. Aby uniknąć podatku, musi pan też do końca kwietnia 2011 r. złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym, iż ze względu na ponadroczny okres zameldowania spełnia pan warunki do skorzystania z ulgi. Nie ma żadnego obowiązkowego druku, musi pan więc oświadczenie napisać sam.
Od 1 stycznia 2009 r. zmieniają się przepisy dotyczące rozliczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Pojawi się nowa ulga: podatku nie zapłacą osoby, które przeznaczą pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA