fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

CBA, chińskie smoki i korupcja

„Skorumpowana legislacja” – obraz amerykańskiego malarza Elihu Veddera (1836 – 1923) to jeden z przykładów motywu korupcji w malarstwie zamieszczonych w nowym serwisie CBA
Rzeczpospolita
Funkcjonariusze chcą wychowywać dorosłych i dzieci. Dla starszych mają quizy, dla młodszych gry.
Motyw korupcji w malarstwie, historia chińskiego smoka nagradzającego nieskorumpowanych urzędników, kto walczy z łapownictwem na Sri Lance – to tylko niektóre tematy poruszane w nowym serwisie antykorupcja.edu.pl. Uruchomiło go CBA, które w niekonwencjonalny sposób chce edukować społeczeństwo w zakresie korupcji.
Z serwisu dowiadujemy się na przykład, że amerykański malarz Elihu Vedder część swojej twórczości poświęcił „skorumpowanej legislacji”. – Motyw korupcji w malarstwie to jedna z wielu mało znanych ciekawostek dotyczących tego tematu. W zakładce „Czy wiesz że…” możemy z kolei przeczytać o filozoficznym ujęciu problemu korupcji czy o antykorupcyjnych regułach w starożytnym świecie – mówi „Rz” Tomasz Frątczak, dyrektor gabinetu szefa CBA.
Meksykanie w ostatnim roku przeznaczyli na łapówki prawie 2 mld dol., a typowa rodzina meksykańska wydała na ten cel 8 proc. budżetu domowego – dowiemy się, rozwiązując zamieszczony na stronie quiz. Albo że w Sri Lance do walki z korupcją powołano Komisję ds. Badania Podejrzeń o Łapówkarstwo i Korupcję.
Otwierając zakładkę „Ciekawostki”, przeczytamy zaś, że w Bizancjum w XI wieku urzędnicy, którzy dopuścili się korupcji, byli oślepiani i kastrowani. Z kolei w Rosji Iwana Groźnego skorumpowanych urzędników karano śmiercią.
Twórcy serwisu chcą zniechęcić do korupcji, nie tylko epatując drastycznymi przykładami. Przytaczają też pozytywne historie: „W Chinach istnieje legenda o smoku Chi-lin. To stworzenie z głową smoka, tułowiem konia, pokrytym rybią łuską według legendy ukazywało się nieskorumpowanym urzędnikom, którym przynosiło siłę, energię, dobre zdrowie i bogactwo” – czytamy w serwisie.
Dla dzieci odwiedzających serwis przygotowano puzzle i kolorowanki. – Kolorowanki i układanki mają z czasem poza odpoczynkiem nieść antykorupcyjną edukację. Przygotowujemy też grę komputerową z elementami antykorupcyjnymi – zapowiada Frątczak.
Jednak podstawowa zawartość serwisu to bieżące doniesienia medialne na temat korupcji i przeciwdziałania jej, analizy, raporty, wyniki badań społecznych czy informacje na temat podejmowanych inicjatyw obywatelskich. W serwisie znajdziemy też zbiór przepisów prawa dotyczących walki z korupcją.
– To dobrze, że portal jest atrakcyjny. Ważne, że znajduje się tu wiele cennych informacji na temat korupcji – ocenia Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego. – Niestety, mam wrażenie, że za pomocą tego portalu CBA chce załatwić działania prewencyjne, którymi powinno się zajmować.
CBA zapewnia, że serwis w obecnym kształcie to dopiero początek edukacji antykorupcyjnej. Portal ma się rozwijać. Z czasem zostanie w nim zamieszczony poradnik antykorupcyjny, profesjonalny kurs dla nauczycieli umożliwiający im prowadzenie zajęć związanych z problematyką antykorupcji.
– W tej chwili z portalu antykorupcja.edu.pl. korzysta kilka tysięcy osób dziennie. I ta liczba stale rośnie – mówi Frątczak.
[ramka]Łapówka niejedno ma imię
- Khaa nam – w Laosie zwrot uważany za grzecznościowy, który oznacza przekupienie urzędnika
- Duit kopi – określenie przekupstwa w Malezji. Dosłownie: pieniądze na kawę
- Chiya piune kharcha – tzw. herbaciane pieniądze. Tak mówi się o wręczeniu łapówki w Nepalu
- Padulas – tłuste pieniądze – określenie łapówki na Filipinach
- Suay – zwrot określający łapówkę w Tajlandii, wywodzi się z kultury feudalnej. Pierwotnie oznaczał daninę na rzecz władzy
- W Indiach łapówce odpowiadają różne określenia: tohfa – mówią na nią politycy, chay pani – urzędnicy rządowi, hafta – policjanci.
Źródło: antykorupcja.edu.pl[/ramka]
Edukacyjny serwis CBA
[link=http://www.antykorupcja.edu.pl]www.antykorupcja.edu.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA