fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Gwiazdy prowadzą do Betlejem

Plebania
PAT
W Wigilię i dni świąteczne usłyszymy kolędy śpiewane przez polskich artystów w górach, katedrach i na dworcach. Piosenkarze i aktorzy pojawią się też w wielu teleturniejach. Usatysfakcjonowani będą miłośnicy dokumentów oraz najmłodsi widzowie, dla których telewizja publiczna przygotowała wiele atrakcji.
Nie ma lepszej scenerii do wspólnego kolędowania niż mały drewniany kościółek w górach – tak uważają artyści i twórcy widowiska „Chwała na wysokości – kolędy z Zakopanego”. TVP 2 pokaże je we czwartek o godz. 15.05. – Stąd bliżej do Boga – wyjaśnia Leszek Kumański, autor widowiska. – Właśnie dlatego zaprosiliśmy gwiazdy do wspólnego śpiewania kolęd w urokliwym zakopiańskim kościele na Harendzie.
Wśród biorących udział w tej uroczystości zobaczymy zespół Bajm, Justynę Steczkowską, Feel, Golec uOrkiestrę, Macieja Miecznikowskiego, zespoły góralskie i Dzieci z Brodą (pod kierunkiem Joszko Brody), a także Trebunie Tutki. Ci ostatni pełnić będą honory gospodarzy i witać przybywających bryczkami artystów.
Każdy z nich opowie o najbardziej pamiętnych dla siebie świętach, a potem przekaże osobiste, płynące prosto z serca, życzenia wybranym adresatom. Do życzliwych słów dołączy śpiewaną przez siebie kolędę. Kiedy w świątyni zgromadzą się już wszyscy goście, zaśpiewają wspólnie wraz z wiernymi przybyłymi na tę uroczystość „Bóg się rodzi”.
Do wspólnego śpiewania będzie jeszcze kilka innych okazji, bo przede wszystkim takie programy proponuje na Święta TVP. Tradycyjne polskie kolędy z towarzyszeniem muzyków i górali z okolic Zakopanego i także w tamtejszej scenerii zaśpiewa Ryszard Rynkowski („Bardzo cicha noc”, środa, TVP 2, godz. 0.10). Ze Świętej Lipki popłyną dźwięki świątecznego koncertu „Hej, w dzień narodzenia” Krzysztofa Krawczyka (środa, TVP 2, godz. 23.55). Kolędy i pastorałki wykona Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (środa, TVP Polonia, godz. 12.10).
Także w Wigilię „Kolędy świata” (TVP Polonia, godz. 17.15; TVP Info, godz. 22.50) zarejestrowane w gotyckiej katedrze w Pelplinie w wykonaniu wokalistów różnych narodowości. Jeszcze inny klimat przyniesie ze sobą zrealizowane w 1994 roku widowisko „Szukamy stajenki” (czwartek, TVP 2, godz. 2.15) napisane i skomponowane przez Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Łapińskiego i Zbigniewa Jerzynę. Głównymi bohaterami byli Kaczmarski i Elżbieta Adamiak, którzy wykonywali utwory na scenie zaaranżowanej w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie.
Świąteczną propozycją dla miłośników muzyki poważnej jest II Symfonia Bożonarodzeniowa Krzysztofa Pendereckiego (czwartek, TVP Kultura, godz. 23.25) w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.
Do miłej zabawy zapraszają twórcy teleturniejów. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w popularnej muzycznej zgadywance „Jaka to melodia?” (TVP 1, godz. 18.10) wystąpią w roli zawodników: kabaret Ani Mru Mru i znana parodystka Katarzyna Kwiatkowska. Część artystyczną uświetni m. in.: para wicemistrzów świata w tańcach latino, a także Edyta Herbuś i Marcin Mroczek.
Tegoroczna wygrana z wydania specjalnego „Familiady” (czwartek, TVP 2, godz. 14.00) zostanie przeznaczona na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Drużynę miłośników kotów stworzą: Ewa Gawryluk, Katarzyna Dowbor, Olga Bończyk i Paweł Dłużewski, w drużynie właścicieli psów wystąpią m.in. Weronika Rosati i Piotr Polk. W świątecznym odcinku zabawy „300% normy” (piątek, TVP 1, godz. 16.00), której tematyka dotyczy realiów PRL, rywalizować będą m. in.: Andrzej Kopiczyński, Bożena Dykiel i Edyta Wojtczak. Pytania związane z tematyką Świąt i Nowego Roku zada – jak zawsze – Maciej Orłoś.
Na chwile refleksji zaprosi widzów TVP Kultura, która przez trzy świąteczne dni prezentować będzie specjalne wydania „Rozmów istotnych”. Ich bohaterami są wybitne postaci świata kultury i sztuki wypowiadające się na temat pojęcia „narodzin”. Wśród zaproszonych gości: prof. Krzysztof Michalski, o. Jacek Salij, Jacek Bocheński, Tomasz Wiszniewski, Janusz Krasiński, Piotr Cieplak, Dorota Kędzierzawska, Agnieszka Glińska, ojciec prof. Jan Andrzej Kłoczowski, Małgorzata Szumowska, prof. Michał Heller.
Interesująco zapowiada się również program „Cicha noc” (środa, TVP Polonia, godz. 10.10, 18.10). Autorzy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania: jak to się stało, że dzielenie się opłatkiem nie jest znane nigdzie na świecie, a w Polsce ma znaczenie wyjątkowe, i dlaczego na stole wigilijnym króluje karp, co ma wspólnego świąteczna kolacja wigilijna z zadusznymi ucztami naszych przodków, dlaczego wypatrujemy pierwszej gwiazdki i dla kogo zostawiamy wolne miejsce przy stole. O podobieństwach i różnicach w świętowaniu Bożego Narodzenia w Polsce i innych krajach opowiedzą w programie „Etniczne klimaty” goście z Gujany, Słowacy i Łemkowie (czwartek, TVP Info, godz. 12.00).
Jeszcze inny charakter będzie miał świąteczny odcinek cyklu „Oblicza armii” (piątek, TVP Info, godz. 11.00). Jego bohaterowie, rodziny żołnierzy przebywających na misjach wojskowych w Czadzie i Afganistanie, podzielą się z widzami refleksjami o trudnym przeżywaniu rozłąki z bliskimi. Podobnie jak w latach ubiegłych pasterkę z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie transmitować będzie TVP 1. TVP Polonia i TVP Info w tym samym czasie pokażą mszę z Bazyliki pod wezwaniem Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej na Jasnej Górze.
Plebania
12.30, 18.05 | TVP 1 | Środa
Raduj się świecie – kolędy
19.10 | TVP 2 | środa | 15.00 | TVP Polonia | czwartek
Do Betlejem – wieczór kolęd
15.45 | TVP 2 | środa | 10.55, 23.10 | TVP Polonia | czwartek
Bardzo cicha noc – Ryszard Rynkowski
0.10 | TVP 2 | środa | 17.30 | TVP 2 | czwartek
Familiada – wydanie Świąteczne
14.00 | TVP 2 | czwartek
[ramka][srodtytul]Pod choinkę dla dzieci[/srodtytul]
[b]Mały dobosz[/b]
(6.25, TVP 2, środa)
Bajka o chłopcu będącym na służbie u Rzymian, który przypadkiem dowiaduje się o planach Heroda. Chcąc ostrzec mędrców, trafia do stajenki z Jezusem.
[b]Życie i przygody Świętego Mikołaja[/b]
(7.20, TVP 1, czwartek)
Mędrzec Ak znajduje na skraju lasu porzuconego nowo narodzonego chłopca. Dziecko otrzymuje imię Mikołaj...
[b]Bajka o pluszowych misiach, które uratowały święta[/b]
(7.10, TVP 2, piątek 26.12)
Dzieci wraz z rodzicami są w drodze do babci. Śnieżyca uniemożliwia im podróż. Na poszukiwania choinki wyruszają dwa misie.
[b]Smerfy – święta Bożego Narodzenia[/b]
(19.00, TVP 1, piątek)
Smerfy przygotowują się do świąt, a Gargamel robi wszystko, by im je uprzykrzyć.
[srodtytul]Dokumenty na święta[/srodtytul]
[b]Wystawy na Boże Narodzenie[/b]
(23.45, TVP Info, poniedziałek)
Francuscy filmowcy o bożonarodzeniowych wystawach sklepowych w znanych paryskich domach towarowych, takich jak Printemps i Galeries Lafayette.
[b]Najwspanialsze drzewko świata[/b]
(23.45, TVP Info, wtorek)
Brytyjczycy o choince, która pojawiła się w Europie w XVI wieku. Pierwszym, który przystroił ją lampkami, był podobno Marcin Luter, słynny reformator religijny.
[b]Świąteczna gorączka[/b]
(8.50, TVP 2, środa)
Amerykańscy filmowcy o pasjonatach świąt w USA. Tworzą niezwykłe konstrukcje z piernika, rozdają za darmo tysiące świerków, organizują świąteczne parady, zakładają muzea Bożego Narodzenia.
[b]Talerz dla zamorskiego gościa[/b]
(16.40, TVP Polonia, środa)
Bohaterki reportażu, czasowo przebywające w Polsce – Eugenia z Kirgistanu i Alina z Grodna, sprawdzają gościnność polskich domów w wigilijny wieczór.
[b]Radość Bożego Narodzenia[/b]
(14.05, TVP Info, czwartek)
O świątecznych zwyczajach wprowadzonych przez rody książęce w Cieszynie i Żywcu – przez potomków Habsburgów, w Pszczynie – Hochbergów.
[b]Gwiazdka na plaży[/b]
(9.20, TVP 2, czwartek)
Boże Narodzenie bez śniegu, czyli jak spędzają święta mieszkańcy Australii, Hawajów i Florydy.
[b]W poszukiwaniu Świętego Mikołaja[/b]
(6.36, 23.58, TVP Info, czwartek)
Owiana legendą postać świętego pod lupą znawcy kryminalistyki Franca Introny. Próbuje on nakreślić portret słynącego z dobroci biskupa, korzystając z pomocy różnych osób – od dominikanina z bazyliki św. Mikołaja w Bari do profesora uniwersytetu w Manchesterze.
[b]Leśna Wigilia[/b]
(6.40, TVP 2, piątek 26.12)
Bożonarodzeniowe zwyczaje przeniesione do świata zwierząt – choinka ubrana ptasimi smakołykami i wigilijna uczta z karpiem jako daniem głównym dla... orłów bielików.
[b]Historia gwiazdy betlejemskiej[/b]
(9.25, TVP 2, piątek 26.12)
Naukowcy, astronomowie i historycy o gwieździe, która prowadziła Kacpra, Melchiora i Baltazara.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA