fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy zakup telewizora jest kosztem

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
[b]Prowadzę dwa rodzaje działalności: kursy językowe oraz tłumaczenia. Kursy są zwolnione z VAT, natomiast tłumaczenia nie. Planuję zakup telewizora, który będzie wykorzystywany na kursach. Czy wydatek mogę zaliczyć do kosztów? Czy mogę odliczyć podatek naliczony, skoro zakup dotyczy tej części działalności, która jest z VAT zwolniona?[/b]Jeśli telewizor będzie faktycznie wykorzystywany na kursach językowych, to nie ma przeszkód, aby wydatek na jego zakup zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ jednak służy do wykonywania usług edukacyjnych zwolnionych z VAT, czytelnik nie może odliczyć podatku naliczonego. Zatem VAT naliczony zwiększy wartość początkową sprzętu i będzie mówartość ta przekracza 3500 zł, telewizor powinien być amortyzowany. Jeśli jednak czytelnik jest tzw. małym podatnikiem (roczne przychody do 800 000 euro), to może go zamortyzować jednorazowo. Pozwala na to art. 22k ust. 7 ustawy o PIT.[i]Autor jest doradcą podatkowym w ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA