fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Obama Człowiekiem Roku 2008

Barack Obama
AFP
Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Barack Obama został wybrany Człowiekiem Roku 2008 według magazynu "Time". Największy amerykański tygodnik społeczno-polityczny za ważne osobistości w tym roku uznał też - Henry'ego Paulsona i Íngrid Betancourt.
Wybór Baracka Obamy na Człowieka Roku 2008 był dość oczywisty. Amerykański polityk Partii Demokratycznej został zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Sukces byłego senatora z Illinois ma historyczne znaczenie - Obama jest bowiem pierwszym czarnoskórym obywatelem, który zostanie prezydentem USA. Zaprzysiężenie na ten urząd odbędzie się w Waszyngtonie 20 stycznia 2009 w południe.
- Za wiarę i ufność, z jaką przedstawił nam ambitny projekt przyszłości w mrocznych godzinach (kryzysu), i za kompetencję, która sprawia, że Amerykanie mają nadzieję, że prezydentowi Obamie się uda - uzasadnia wybór redakcja "Time'a".
Z kolei Henry Paulson to ekonomista, sekretarz skarbu w odchodzącej od władzy administracji George'a W. Busha. Nazwisko Paulsona pojawiło się szerzej w mediach, gdy w obliczu narastającego kryzysu finansowego w USA. Paulson wprowadził program ratunkowy m.in. przekazując miliardowe dotacje państwowe na ratowanie zagrożonych instytucji finansowych (banku Bear Stearns, gigantów rynku kredytów hipotecznych Fannie Mae i Freddie Mac oraz potentata ubezpieczeniowego AIG).
Íngrid Betancourt zaliczono natomiast do kategorii "Ludzie, którzy się liczyli w tym roku". Betancourt to kolumbijska działaczka polityczna i aktywistka na rzecz praw człowieka, kandydatka na prezydenta kraju w 2002. Znana z walki z korupcją, niesprawiedliwością społeczną i handlem narkotykami. Íngrid została uprowadzona podczas kampanii wyborczej 23 lutego 2002, do 2 lipca 2008 była zakładniczką grupy rewolucyjnej FARC.
[ramka]Na "krótkiej liście" kandydatów do tegorocznego tytułu znaleźli się prezydent Francji Nicolas Sarkozy, amerykański minister skarbu Henry Paulson, niedoszła wiceprezydent USA, gubernator Alaski Sarah Palin oraz chiński reżyser filmowy, autor widowiskowej oprawy igrzysk olimpijskich w Pekinie Zhang Yimou.
Tygodnik "Time" od 1927 roku przyznaje tytuły "ludzi roku" osobom, które - zdaniem pisma - najbardziej wpływają na bieg wydarzeń w Ameryce i na świecie w pozytywnym lub negatywnym sensie.
W ubiegłym roku tytuł otrzymał Władimir Putin. Dwa lata temu, za działalność dobroczynną, uhonorowano szefa firmy Microsoft Billa Gatesa, jego żonę Melindę i wokalistę grupy rockowej U2 Bono.
W przeszłości decyzje "Time'a" niejednokrotnie budziły kontrowersje. Tytułem "Człowieka roku" wyróżniono m.in. papieża Jana Pawła II i Lecha Wałęsę, Mahatmę Gandhiego, ale także Adolfa Hitlera i Józefa Stalina. [/ramka]
Źródło: Time
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA