fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Popłynęła ropa z Sachalina

Iwona Trusewicz
Należąca w większości do Gazpromu kompania Sachalin Energy rozpoczęła dziś regularny całoroczny przesył ropy z nowej przepompowni na wyspie
????Przesył odbywa się w ramach projektu Sachalin-2, którego inwestorem i operatorem jest spółka Sachalin Energy.
Gazprom ma w niej 50 proc. plus jedna akcja, Shell - 27,5 proc minus jedna akcja, a japońskie korporacje Micui&Co Ltd. - 12,5 proc. i Mitshubishi Co - 10 proc.?Sachalin Energy pracuje na dwóch złożach znajdujących się na północno-wschodnim szelfie dalekowschodniej wyspy Sachalin. Od 1999 r pracuje jedna platforma wiertnicza w zalewie Aniwa 4,5 km od brzegu.
Ropa transportowana jest do przepompowni rurociągiem. W 2003-2006 r przepompownię i rurociąg wybudował największy światowy budowniczy takich obiektów - amerykański koncern Bechtel (budował m.in. tunel pod kanałem La Manche.?Zimą 2008/9 do przewozu ropy będą wykorzystane dwa tankowce: „Gubernator Farchudinow” (gubernator Sachalina, który w 2002 r zginął w katastrofie lotniczej) oraz „Wyspa Sachalin”.
Dostarczą one surowiec na kontynent skąd popłynie dalej liczący, 800 km rurociągiem.?W grudniu pracę rozpocznie także druga platforma naftowa oraz trzecia - wydobywająca gazowy kondensat.
W ciągu 10 lat Sachalin Energy wydobyła już na Sachalinie ponad 100 mln baryłek ropy typu Witaź. Jednak jej przepompowywanie odbywało się z pomocą pływającego zbiornika przelewowego, więc ograniczało się do 6 bezlodowych miesięcy w roku. Teraz dostawy będą całoroczne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA