fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kolejne buble z Chin

Po aferze z mlekiem – problemy z butami. We Włoszech wykryto w nich chrom. Polskie firmy uspokajają
Skonfiskowana we Włoszech partia 1,7 mln par skórzanych butów, wartych 20 mln euro, zawierała sześciowartościowy chrom, który jest całkowicie zabroniony w procesie garbowania skóry, gdyż ma własności rakotwórcze.
To kolejny w ostatnich tygodniach sygnał o szkodliwości chińskich produktów. Kilka tygodni temu sieć Conforama wycofywała ze sklepów we Francji partię sof wyprodukowanych w Chinach, których obicia zawierały silnie uczulające składniki. Tymczasem wiele polskich firm odzieżowych czy obuwniczych opiera się na imporcie z Chin. Ok. 70 proc. wyrobów marek Reserved, Cropp, Henderson, Esotique czy Re-Kids należących do spółki LPP powstaje w Azji, z czego najwięcej w Państwie Środka. Firma współpracuje ze 150 – 200 dostawcami z tamtego rynku. Także NG2, największy sprzedawca obuwia w Polsce marek CCC, Boti, Quazi, importuje z Chin. – Produkujemy tam tylko buty syntetyczne, podobnie jak Adidas, Nike, Reebok. Obuwie skórzane naszych marek powstaje tylko w Polsce. Kontrole jakości u podwykonawców odbywają się regularnie i nie obawiamy się o jakość wyrobów ani odpływu klientów, którzy przestaną kupować chińskie wyroby – mówi Mariusz Gnych, członek zarządu NG2.
Chińskie produkty w ostatnich miesiącach nie mają dobrej prasy. Po skandalu z mlekiem w proszku, zatrutym melaminą, przez które zmarło kilkoro dzieci, a 54 tys. zachorowało, na świecie zawrzało. Kilkanaście państw wprowadziło zakaz importu chińskich produktów mleczarskich, w wielu – w tym w Polsce – ruszyło sprawdzanie, czy nie trafiły one na rynek. Problem może być szerszy – kilka dni temu także we Włoszech policja skonfiskowała zawierające chińskie mleko jogurty, artykuły z drobiu i warzyw, herbatniki i cukierki pochodzące z Chin. 8,5 mld zł wyniosła wartość chińskiego eksportu do Polski w 2007 r. W tym roku może się podwoić Z kolei sieć Tesco w Wielkiej Brytanii zapowiedziała wycofanie ze sklepów chińskich cukierków. – W Polsce ich nie sprzedajemy, nie ma się co obawiać chińskiego mleka w proszku. Cały nabiał w naszych sklepach pochodzi tylko z Europy – mówi Przemysław Skory, rzecznik Tesco Polska. Po dramatycznych doniesieniach na temat skażonych produktów pojawiło się wiele komentarzy, że świat zbytnio uzależnił się od taniej, ale niebezpiecznej produkcji z Chin. Wartość chińskiego eksportu tylko do Polski w ub. r. wyniosła 8,5 mld euro, w okresie styczeń – czerwiec wyniosła już niemal 5 mld euro, niemal 31 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. – Nie chodzi o to, żeby ograniczać handel z tym krajem, ale wprowadzać takie same standardy jakościowe jak w Europie, co siłą rzeczy spowoduje wzrost kosztów. Barwniki zabronione u nas, w Chinach są nadal używane i ani celnik, ani klient nie jest w stanie odróżnić takich wyrobów, a szkodliwe skutki mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach – mówi Jerzy Garczyński, dyrektor Polskiej Izby Odzieżowo-Tekstylnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA