fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank BPH ma ambitne plany po fuzji

Strategia Banku BPH po połączeniu z GE Money Bankiem. Według analityków najbardziej ambitnym celem jest planowany zwrot na kapitale (ROE), który w 2011 roku ma wynieść powyżej 20 proc.
Rzeczpospolita
Bank BPH po połączeniu z GE Money Bankiem chce być w czołówce największych graczy na rynku. Planuje też wysokie zwroty z kapitału
Plan Banku BPH to wejście do pierwszej piątki banków na rynku. Jeszcze w tym tygodniu do Komisji Nadzoru Finansowego zostanie złożony wniosek o zgodę na połączenie z GE Money.
Dojdzie do tego przez przeniesienie aktywów i pasywów GE Money Banku na Bank BPH. Fuzja prawna ma nastąpić w pierwszym kwartale 2009 roku pod warunkiem uzyskania zgody regulatorów, a łączenie operacyjne ma się zakończyć do połowy 2009 roku. Nowa instytucja ma być bankiem uniwersalnym, który będzie się skupiał na pożyczkach konsumenckich, obsłudze zamożnych klientów oraz małych i średnich firm.
– Ambicją banku jest osiągnięcie piątej pozycji na rynku w ciągu trzech – pięciu lat – zapowiada Józef Wancer, prezes Banku BPH, który pokieruje nim także po połączeniu z GE. Do 2011 roku bank otworzy 220 nowych placówek własnych i w sumie będzie ich wtedy 530 (obecnie dwa banki mają ich 329). Uruchomi też 450 placówek partnerskich (teraz jest ich 178). Dodatkowo sprzedażą produktów BPH-GE będzie się zajmować 450 mobilnych sprzedawców, 4 tys. agentów i 2,3 tys. dilerów samochodowych. Połączony bank planuje osiągnąć w 2011 roku wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) powyżej 20 proc., a relacja kosztów do dochodów ma wynieść poniżej 50 proc. Aktywa banku mają rosnąć w latach 2009 – 2011 w tempie 19 proc. rocznie, czyli z około 42 mld zł w 2009 roku do 59 mld zł w 2011. – Cele banku są ambitne, ale realistyczne. Natomiast dużo trudniej będzie osiągnąć planowany zwrot na kapitale w wysokości 20 proc. To oznacza, że powstały z połączenia bank musiałby wypracować zysk netto na poziomie powyżej 1 mld zł – ocenia Marek Juraś, szef zespołu analityków DM BZ WBK. Zgodnie z planem połączenia za jedną akcję GE Money Banku jego akcjonariusze otrzymają 0,825 akcji Banku BPH. Obecnie GE Money Bank ma 66 proc. akcji BPH, ale po przeprowadzeniu emisji połączeniowej ten udział wzrośnie do 87,3 proc. Inwestor będzie musiał obniżyć udziały co najmniej do 75 proc., ponieważ zgodnie z ustaleniami z Komisją Nadzoru Finansowego to maksymalny udział, jaki może posiadać w Banku BPH.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA