fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Czekając na prywatyzację

Polski rynek energii potrzebuje większej przejrzystości i konkurencyjności
– Zakup energii w Polsce to męczarnia, jedna wielka nieprzewidywalność – stwierdził Janusz Moroz, wiceprezes RWE Stoen. Co jest powodem? Zbyt mała liczba graczy na rynku i zbyt duży udział w wytwarzaniu energii spółek z udziałem Skarbu Państwa (i jednym dużym podmiotem dominującym).
– Liczba firm na rynku świadczy o jego konkurencyjności. Polski rynek energii potrzebuje prywatyzacji. Jeśli do niej nie dojdzie, musimy znaleźć inne mechanizmy, by poprawić sytuację i zahamować, często niewytłumaczalny, wzrost cen – tłumaczył Janusz Moroz. Podał przykład niektórych krajów europejskich, gdzie na giełdę trafia nie kilka (jak w Polsce), ale kilkanaście procent energii.
– W Niemczech, które zużywają około 500 TWh energii rocznie, na rynku obraca się siedem razy większym wolumenem energii. To sprawia, że ceny są przejrzyste, a dostęp do energii łatwiejszy – podkreślił. Zdaniem Grzegorza Onichimowskiego, prezesa zarządu Towarowej Giełdy Energii, polski rynek energii potrzebuje zmian w regulacji. – Powinniśmy powrócić do kwestii niezależnego regulatora, z bardzo silnym poparciem. Po to, by jego decyzje nie były łamane – zaznaczył Onichimowski. Podczas dyskusji padały także tezy o tworzeniu rynków regionalnych, które poprawiłyby konkurencyjność i przejrzystość sektora. Rozmówcy podkreślali, że w Europie odpowiedzią na niedostateczną konkurencyjność rynków jest tzw. market coupling, czyli integracja rynków krajowych (obecnie market coupling istnieje między Holandią, Belgią i Szwecją). W 2009 roku planują to zrealizować Niemcy i Szwecja, a także Słowacja i Czechy. Według Grzegorza Onichimowskiego połączenie polskiego rynku z innymi wymaga jednak wielu zmian, w tym rozbudowy połączeń transgranicznych. Margus Haglind, wiceprezes ds. globalnego rozwoju oprogramowania szwedzkiego NASDAQ OMX, potwierdził, że rynki energii potrzebują regulatora i wsparcia innych graczy na rynku. – Każdy rynek potrzebuje giełdy – podkreślił. za MW wyniosła w 2007 r. średnia cena energii elektrycznej w Polsce
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA