fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie i prokuratorzy dostaną podwyżki

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
O tysiąc złotych brutto wzrośnie od stycznia pensja sędziów i prokuratorów. Referendarze i kuratorzy dostaną trochę mniej
Dobrą wiadomość dla sędziów, prokuratorów, kuratorów i referendarzy przekazał wczoraj minister Zbigniew Ćwiąkalski. Rząd przyjął wczoraj projekt budżetu, który przewiduje dla nich wyższe pensje.
W projekcie zagwarantowano sędziom i prokuratorom 2-proc. wzrost obecnej kwoty bazowej, co oznacza w sumie podwyżkę na poszczególnych szczeblach 1100 – 1600 zł brutto. W 2010 r. zaś mają się doczekać nowych zasad wynagradzania. Ich pensje zależeć będą nie od kwoty bazowej, lecz od minimalnego lub średniego wynagrodzenia w gospodarce.
Nic więc dziwnego, że na pytanie o zapowiadane przez sędziów i prokuratorów akcje protestacyjne minister odpowiedział: – Nie widzę dla nich uzasadnienia.
Budżet wymiaru sprawiedliwości na przyszły rok ma być (to na razie projekt) wyższy od bieżącego o 4, 5 proc. Nie oznacza to, że wystarczy na wszystko. Zbigniew Ćwiąkalski zapewnia jednak, że wszystkie najistotniejsze potrzeby udało się w pewnym zakresie zaspokoić.
Wymiar sprawiedliwości może liczyć na 420 mln zł więcej niż w roku obecnym. – Biorąc pod uwagę twarde stanowisko Ministerstwa Finansów w kwestii redukcji wydatków, udało się dla nas zapewnić w projekcie budżetu satysfakcjonujące środki – ocenia minister Ćwiąkalski.
Najważniejsze mają być wydatki na funkcjonowanie sądownictwa powszechnego, jednostek prokuratury oraz więziennictwa. Na sądownictwo zaplanowano ponad 5,4 mld zł (tj. o ponad 300 mln więcej niż w tym roku). Wydatki muszą być większe ze względu na przyjęte ustawy i podwyżki dla sędziów. Sporo kosztować będzie np. wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego, podwyższenie kwoty dla pokrzywdzonych przez opieszały sąd i państwowej kompensaty dla ofiar niektórych przestępstw. – Projekt, który trafił do Krajowej Rady Sądownictwa, jest do przyjęcia – ocenia jej przewodniczący sędzia Stanisław Dąbrowski. Mówi jednak, że będzie źle, jeśli nie znajdą się pieniądze na obiecane podwyżki dla sędziów.
Trochę ponad 416 mln zł zaplanowano na nowe siedziby dla sądów i remonty starych budynków, kontynuację programów informatycznych, np. Nowa Księga Wieczysta, oraz rozpoczęcie nowych, np. System Wspomagania Organizacji Rozpraw.
– Punkty informacyjne w sądach i system wspomagania rozpraw (SWOR), w którym przewiduje się również elektroniczne wokandy, były planowane i są wdrażane od roku, a ich rozwój jest w dużej mierze oparty na środkach unijnych – mówi „Rz” Jacek Czaja, wiceminister sprawiedliwości.
Dzięki budżetom – przyszłorocznemu i na 2010 r. – 140 sądów wprowadzi u siebie elektroniczne księgi wieczyste. Wiadomo już też, że sądownictwu przybędzie tysiąc nowych etatów (500 asystentów sędziów, 400 urzędniczych i 100 referendarskich).
Nieco mniej niż sądy dostanie prokuratura – 1,5 mln. Pieniądze pójdą na wyższe pensje dla prokuratorów (co wynika z powiązania pensji sędziowskich z prokuratorskimi), wymianę sprzętu komputerowego i remonty. Na koniec więziennictwo. Dla niego przewidziano prawie 40 mln zł więcej niż w 2008 r. Za blisko 200 mln (wydatki inwestycyjne) będzie ono rozbudowywać dzisiejsze kryminały, tak by pozyskać 2,5 tys. nowych miejsc (to realizacja specjalnego programu zaplanowanego na lata 2006 – 2009). W projekcie przewidziano także 84 mln zł na podwyżki dla funkcjonariuszy . Planuje się podnieść im wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej z obecnego 2,48 na 2,65.
Wszystkie wydatki w 2009 r. – 9,7 mld zł
- dotacje i subwencje (pieniądze dla fundacji pomagających ofiarom przestępstw) – 662 tys. zł
- świadczenia na rzecz osób fizycznych (wynagrodzenia) – 309 mln zł
- środki na bieżące funkcjonowanie sądów i prokuratur – 8,7 mld zł
- wydatki majątkowe (budowa nowych jednostek, remonty, zakup sprzętu) – 714,5 mln zł
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA