fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wydatki na wynajem są kosztem z limitem

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Czy wydatki na samochód osobowy wynajęty podczas służbowego zagranicznego wyjazdu musimy rozliczyć na podstawie kilometrówki?
Tak. Będą one kosztem tylko do wysokości limitu obliczanego na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT (analogicznie art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT). Przepis ten mówi, że nie są kosztem wydatki na używanie samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika przez stawkę za jeden kilometr. Przebieg pojazdu powinien być udokumentowany w ewidencji. W ten sposób rozlicza się też wynajmowane samochody. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 marca 2008 r. (ILPB3/423-295/07-4/ŁM).Podobnie będzie w przypadku samochodów osobowych wynajmowanych w czasie zagranicznych podróży służbowych. Zarówno ustawa o PIT, jak i ustawa o CIT nie wprowadzają odrębnych regulacji w tym zakresie. Limit odliczeń będzie więc taki sam jak przy podróżach krajowych, mimo że obiektyw...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA