Nauka

Odczarowanie

Rzeczpospolita
Autor postuluje, byśmy poddali religię jako zjawisko globalne badaniom interdyscyplinarnym, i sam usiłuje ten postulat spełnić. Uważa, że religia jest dla nas zbyt ważna, byśmy mogli pozostać ignorantami w tej sprawie.
Daniel C. Dennett jest ateistą i sceptykiem co do zasadności wiary w Boga, ale czytelników stara się przekonać, że opinia na ten temat powinna się opierać na rzetelnym namyśle.
„Bezkrytyczna akceptacja obiegowych poglądów ukształtowanych przez samozwańcze, nie zawsze bezinteresowne, autorytety jest rzeczą (...) praktycznie niebezpieczną, bywa bowiem źródłem szkodliwej pedagogiki społecznej i niefortunnych decyzji politycznych” – pisze we wstępie autorka tłumaczenia Barbara Stanosz. Choć tekst książki utrzymany jest w konwencji literatury popularnonaukowej i nie przytłacza specjalistyczną wiedzą, lektura wymaga sporego skupienia, mimo że autor ma lekki styl i nie stroni od licznych anegdot, czasami ironii i żartu. Czytelnicy bardziej wymagający znajdą wzorem akademickich podręczników obszerne przypisy, a w bogatej bibliografii – interesujące pozycje.
Daniel C. Dennett - Odczarowanie PIW, Warszawa 2008, s. 479
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL