fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rada Lotosu do zmiany, prezes znów zagrożony

Prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Skarb Państwa wraz z Naftą Polską może dokonać już w poniedziałek generalnej wymiany rady nadzorczej gdańskiej firmy
Na walnym zgromadzeniu Lotosu podsumowującym 2007 rok akcjonariusze oprócz podziału zysku i oceny zarządu chcą dokonać zmian w radzie nadzorczej. Jeśli do tego dojdzie może to być zły sygnał dla prezesa spółki Pawła Olechnowicza.
Do tej pory miał on pełne poparcie członków rady, zarówno w kwestii kosztownego programu rozwoju, jak i nowej strategii. Nowe osoby mogą uznać, że spółka potrzebuje nowego szefa tym bardziej, że jej akcje w ostatnim czasie straciły znacznie na wartości.
5,3 mld zł kosztować ma modernizacja rafinerii gdańskiej; poza tym Lotos chce wydać 5 mld zł na nowe złoża ropy
Głos decydujący jak zawsze będzie miał minister skarbu. Choć Lotos należy do najbardziej znaczących spółek to jednak resort nie ogłosił dotąd konkursu na członków rady. Minister Aleksander Grad zapowiadał przejrzyste zasady doboru osób do rad spółek z udziałem Skarbu Państwa i tak zrobił w Orlenie i Polskiej Miedzi. Z informacji „Rz” wynika, że MSP nie zamierza ogłaszać naboru do rady nadzorczej Lotosu w trybie konkursowym. – Ministerialne zarządzenie z 6 grudnia 2007 r., które reguluje sposób obsadzania rad nadzorczych, mówi, że taki tryb nie obowiązuje, jeśli do rady wejdą pracownicy ministerstwa – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. – A takich przedstawicieli zamierzamy zgłosić na walnym – dodaje. Skarb (który bezpośrednio kontroluje 6 proc. udziałów w Lotosie) poprze też kandydatury wskazane przez państwową Naftę Polską (52 proc. akcji), która nie ma w tej chwili swoich reprezentantów w radzie i zapowiada aprobatę dla osoby zgłoszonej przez fundusze.
O ile wejście do rady osób związanych z Naftą nie jest niespodzianką, o tyle skierowanie nowych urzędników do rady jest pewnym zaskoczeniem. W radzie Lotosu zasiadają już dwie pracownice ministerstwa skarbu – Beata Zawadzka i Marta Busz. Najpewniej Nafta zgłosi do tego gremium swojego szefa lub któregoś z jego zastępców, a także przedstawiciela jednej ze swoich spółek. Może to być nowy prezes Operatora Logistycznego Paliw. Szanse na zachowanie stanowiska ma przewodniczący rady, adwokat Jan Stefanowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA