fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gdy obrót wyższy niż limit, potrzebne są księgi rachunkowe

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Osoby, które wiedzą, że ich przychody z działów specjalnych produkcji rolnej w poprzednim roku przekroczyły 800 tys. euro, muszą prowadzić księgi rachunkowe. Obowiązek ten dotyczy także podatników rozliczających się na podstawie norm szacunkowych
Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 czerwca 2008 r. (II FSK 183/07). Uchylił on korzystny dla podatników wyrok WSA w Olsztynie z 26 października 2006 r. (I SA/Ol 394/06)- pisaliśmy o tym w artykule "Kto musi prowadzić księgi rachunkowe".Spór był efektem wniosku o interpretację, z którym wystąpił jeden z rolników. Wskazał, że jego przychody z działów specjalnych produkcji rolnej w 2005 r. przekroczyły 800 tys. euro. Czy musi w związku z tym prowadzić księgi rachunkowe? Twierdził, że obowiązek ten nie dotyczy jego sytuacji, ponieważ wybrał rozliczanie podatku na podstawie norm szacunkowych. Tymczasem z art. 24a ust. 4 ustawy o PIT wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy tylko tych podatników, których obroty z działalności gospodarczej przekroczyły limit określony w ustawie o rachunkowości.Z tym stanowiskiem nie zgodziły się ani urząd skarbowy, ani izba skarbowa. Ich zdaniem podatnik musi prowadzić księgi, ponieważ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA