fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poród na świadczeniu też gwarantuje zasiłek macierzyński

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pracownica urodziła dziecko po sześciu tygodniach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy poród przerywa świadczenie rehabilitacyjne i od tego dnia powinniśmy wypłacać zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego. Wynika tak z art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.). Czas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym traktowany tak jak okres ubezpieczenia chorobowego. Potwierdza to art. 14 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) oraz art. 21 ustawy z 25 czerwca 1999 r. Zasiłek macierzyński należy się przez okres urlopu macierzyńskiego, czyli przez:- 18 tygodni na pierwsze dziecko,- 20 tygodni na każde następne,- 28 tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.Fakt, że matka dziecka przed porodem otrzymywała świadczenie rehabilitacyjne, nie ma żadnego wpływu na jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego. Od dnia porodu dostaje ona...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA