fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fiskus może zażądać ksiąg w siedzibie firmy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Gdzie może być prowadzona kontrola podatkowa? Czy tylko w siedzibie firmy, czy również w siedzibie biura rachunkowego, z którym mam umowę o współpracy?
Art. 285a ordynacji podatkowej mówi, że czynności kontrolne prowadzone są w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością. Odbywają się one w godzinach jej prowadzenia, a w razie skrócenia w trakcie kontroli czasu prowadzenia działalności czynności kontrolne mogą być prowadzone przez osiem godzin dziennie.Jeśli księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego przedsiębiorcy, jest on obowiązany – na żądanie kontrolującego – zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie przez niego bieżącej działalności.Miejscem przeprowadzenia czynności kontrolnych może być zatem zarówno siedziba kontrolowanego, jak i inne miejsce, jeśli jest w nim przechowywana dokumentacja lub ma ono związek z jego działalności...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA