fbTrack

Ekonomia

'Rz' ujawnia: Adwokat Krauzego zapowiada wniosek o umorzenie postępowania

Fotorzepa
- Nie poczuwam się do popełnienia zarzucanych mi przestępstw, sprawa ma podtekst polityczny, ale przed wymiarem sprawiedliwości ukrywał się nie będę - oświadczył Ryszard Krauze, prezes Prokom Software i Prokom Investments. Adwokat przedsiębiorcy informuje "Rz": "Zamierzam wystąpić z wnioskiem do prokuratury o umorzenie postępowania".
- Zamierzam wystąpić z wnioskiem do prokuratury o umorzenie postępowania przeciwko Ryszardowi Krauzemu - poinformował „Rz” mecenas Krzysztof Bachmiński, którego właściciel Prokomu ustanowił swoim obrońcą.
Adwokat zamierza się powołać na ogłoszone dziś stanowisko Sądu Najwyższego, który stwierdził, że „nie można stawiać zarzutu fałszywych zeznań komuś, kto przesłuchany jako świadek w śledztwie dotyczącym innego przestępstwa może usłyszeć zarzut popełnienia tego przestępstwa”.
Właśnie zarzut składania fałszywych zeznań postawiła Krauzemu prokuratura. Stanowisko Sądu Najwyższego może oznaczać, że zarzut straci moc ponieważ Krauze może stwierdzić, że kłamał bo bał się postawienia mu zarzutów Mecenas Bachmiński wniosek zgłosi najprawdopodobniej natychmiast po opublikowaniu uchwały Sądu Najwyższego. Adwokat przyznaje, że prokuratura nie jest zobowiązana do uwzględnienia jego wniosku, zaś na decyzję śledczych nie przysługuje zażalenie do sądu. Rano Ryszard Krauze wydał oświadczenie. "Fakt, że o zamiarach prokuratury wobec mnie informuje m.in. minister sprawiedliwości w mediach, w toku kampanii wyborczej, budzić musi obawy, że sprawa ma podtekst polityczny. Bez względu na to, oświadczam, że nie zamierzam ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości. Moja nieobecność w Polsce związana jest wyłącznie z działalnością zawodową. Gdy tylko moje sprawy zawodowe na to pozwolą przyjadę do Polski i stawię się w prokuraturze" zapewnił w oświadczeniu Krauze. Prokuratura potwierdza, że pismo od Krauzego dostała. "W zależności od tego, czy podejrzany Ryszard Krauze stawi się na przesłuchanie, czy też nie, prokuratura zdecyduje o dalszym procedowaniu, w przedmiocie ogłoszenia zarzutów Ryszardowi Krauze" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Marzanna Mucha-Podlewska. Nie chciała powiedzieć, kiedy ma dojść do przesłuchania.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL