fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 11 czerwca

Teatr Polski
W teatrze Studio już jutro gościnnie kolejna bydgoska premiera tego sezonu: „O zwierzętach” Elfriede Jelinek w reżyserii Łukasza Chotkowskiego.
Bydgoska realizacja jest polską prapremierą dramatu noblistki, którą zainspirowały autentyczne, bulwersujące austriacką opinię publiczną wydarzenia. Policja zlikwidowała sieć burdeli, z usług których korzystali najwyżsi urzędnicy, dziennikarze i biznesmeni. Pracowały da nich kobiety sprowadzane z Europy Wschodniej. Brutalny tekst Elfiede Jelinek nie jest jednak reportażem. To raczej próba analizy relacji damsko-męskich i stosunku samych kobiet do ich ciała traktowanego jak przedmiot szybkiego użycia.
Agnieszka Rataj
Teatr Studio, plac Defilad 1, tel. 022 656 69 41, godz. 19.
MICHAEL CLAYTON - Luna
Michael Clayton jest uznanym adwokatem, w środowisku prawniczym cieszącym się sławą człowieka, który wyratuje wielkie korporacje nawet z najgorszych tarapatów. Pewnego dnia dostaje sprawę, która całkowicie zmieni jego życie. W roli głównej George Clooney. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 13.15.
KRET - Muranów
Surrealistyczny western w reżyserii Alejandro Jodorowsky’ego. Bezimienny mężczyzna przybywa do małego miasteczka, aby bronić uciskanych wieśniaków i zdobyć kobietę. Po porażce odradza się w nowym ciele i zaczyna prowadzić drugie życie. Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20.30.
PORA UMIERAĆ - Kino.lab
Danuta Szaflarska w roli babci Anieli, która w bezdusznych czasach stara się zachować godność i swój piękny stary dom. Od lat poluje na niego jej syn, który pragnie jak najszybciej wygonić stamtąd kobietę i sprzedać posiadłość.
Al. Ujazdowskie 6, tel. 022 628 12 71, godz. 20.30.
ul
FARBEN LEHRE - PRETEKST
Od punka bliskiego nieraz nowej fali do punka zbliżonego do skocznego ska – to artystyczna droga, jaką odbył płocki zespół. Złośliwcy sugerują, że prowadziła w dół. Bez wątpienia jest nieco słuszności w stwierdzeniu, iż podstarzali, podskakujący punkrockowcy są jeszcze zabawniejsi od podstarzałych, wymachujących rękami hip-hopowców. Z tym, że wiele pozycji spośród liczącego 15 albumów dorobku kapeli Wojciecha Wojdy wciąż znajduje nabywców. Nietrudno spotkać też nastolatków w koszulkach z logo grupy. A jak głosi stara łacińska sentencja – „vox populi, vox dei”. W dodatku dziś Farben Lehre podzieli scenę z formacją Strajk. Ul. Kolejowa 8/10, tel. 022 784 583 389, godz. 20, bilety 10 zł.
JANUSZ MUNIAK, Zbigniew Wegehaupt i inni - TYGMONT
Tygmont przyciąga dziś nazwiskami, których nie sposób nie znać, nawet jeśli nasze zainteresowanie polskim jazzem jest śladowe. Zagra Janusz Muniak, Tomasz Grzegorski, Marcin Ślusarczyk, Michał Tokaj, Zbigniew Wegehaupt i Sebastian Frankiewicz. Warto zostać dłużej – o godz. 23 wystąpi Karolina Brodniewicz. Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 20, wstęp wolny.
flint
ELLING - TEATR PRAGA
Elling wychodzi ze szpitala psychiatrycznego i wraz ze swoim przyjacielem Kjellem próbuje dostosować się do „normalnego” otoczenia. Bezpretensjonalny i pełen uroku spektakl, który działa jak tabletka na dobre samopoczucie. Świetny duet Jarosława Boberka i Tomasza Karolaka. Ul. Otwocka 21, tel. 022 818 60 39, godz. 19.
GRUBA ŚWINIA - TEATR POWSZECHNY
Chłopak spotyka dziewczynę i żyliby długo i szczęśliwie, gdyby ona nie była… gruba. W idealnym świecie wychudzonych modelek, mimo inteligencji i uroku osobistego, kobieta nie ma szans na akceptację. Ul. Zamoyskiego 20, tel. 022 818 25 16, godz. 19.30.
UWAGA! ZŁE PSY - TEATR NA WOLI
Monodram w wykonaniu Małgorzaty Rożniatowskiej. Historia chorej psychicznie Anity Szatkowskiej, żony Jerzego Szaniawskiego, która przez lata znęcała się nad mężem. Akcja toczy się już po śmierci pisarza, której Anita nie przyjmuje do wiadomości. Po przerwie przedstawienie wraca na afisz, tym razem w Teatrze Na Woli. Ul. Kasprzaka 22, tel. 022 632 24 78, godz. 19.
ar
Titanic galeria - aTak
Już dziś w galerii Krzysztofa Musiała pojawi się „Titanic”. Tak cykl swoich najnowszych obrazów z lat 2006 – 2008 nazwał znany z linearno-organicznych form Jan Dobkowski. Nawiązując do tragedii pasażerów transatlantyka, artysta podejmuje temat niemocy człowieka wobec żywiołów i natury w ogóle. Ul. Krakowskie Przedmieście 16/18, tel. 022 826 50 55, wernisaż: godz. 18.
Dada East? - Galeria Zachęta
W Zachęcie wciąż możemy oglądać wystawę pokazującą rumuńskie konteksty dadaizmu. Dziś odbędzie się spotkanie towarzyszące ekspozycji, na którym Przemysław Strożek z Instytutu Sztuki PAN wygłosi referat na temat „W orbicie międzynarodowego konstruktywizmu. Rumuńska awangarda lat dwudziestych”. Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, godz. 11 – 19.
igse
Mały Teatr Bajkolandia
Tajemniczy świat teatru zdradzi dzieciom (od lat czterech do siedmiu) niektóre swoje sekrety. Maluchy przygotują krótkie utwory wierszowane, wyćwiczą dykcję i nauczą się działać w grupie. Może uda się razem przygotować przedstawienie? Ul. Pod Lipą 1, tel. 022 855 44 44, godz. 15 – 15.45 i 15.55 – 16.40.
Kapka Podróżniczka z wody księżniczka - DK Działdowska
Z gwiezdnego jeziorka przez gwiezdną rurę płynie na Ziemię czysta woda. O to, by nam jej nie zabrakło, dbają Wodnik i jego córka Kapka. Nie wszystkim jednak się to podoba. Paćkacz, który najlepiej czuje się w brudzie, zatyka wszystkie otwory, z których woda wypływa. Stanie się to przyczyną wielu dramatycznych wydarzeń... Spektakl dla widzów od lat trzech podpowie dzieciom, dlaczego należy dbać o środowisko. Ul. Działdowska 6, tel. 022 632 31 91, godz. 17.30.
Tramwaj wodny Rejsy po Wiśle
Spojrzenie na miasto z perspektywy rzeki pomoże zobaczyć to, co dla oczu spacerujących ulicami jest ukryte. Wisła całą swą malowniczość pokazuje tylko wodniakom. A ile frajdy w upalny dzień sprawi taka wycieczka najmłodszym! Podczas rejsu od Starego Miasta do mostu Łazienkowskiego można uratować statek z rąk piratów, stać się Robinsonem Crusoe lub wodną rusałką. Informacja dla pasażerów indywidualnych: tel. 022 697 78 10.
tr
Courtepaille
Courtepaille to francuska sieć licząca ponad 200 lokali. Restauracja w CH Arkadia jest pierwszą otwartą poza Francją. Serwowane są tu głównie potrawy z grilla. Klienci mogą obserwować przygotowywanie posiłku (piec z grillem stoi na środku). W menu 20 dań głównych z wołowiny, wieprzowiny, drobiu i jagnięciny oraz dziesięć przystawek i 15 deserów. W karcie także zupy oraz propozycje dwóch zestawów dla dzieci. Ceny mięs zaczynają się od 40 zł, sałatki w cenie od 26 zł. Dania przygotowywane są z naturalnych składników. Wkrótce w Courtepaille będzie można spróbować również francuskich win. Al. Jana Pawła II 82, tel. 022 356 10 82.
La Rotisserie
Specjalna kolacja Wine & Dine odbędzie się w czwartek w hotelu Le Regina. Gościem będzie Urs Vetter z winnicy Aloisa Lagedera, którego wina będą towarzyszyły daniom. Szef kuchni Paweł Oszczyk proponuje m.in. grillowany medalion z tuńczyka z dzikimi szparagami i sałatką z suszonych pomidorów i zielonej soczewicy (Pinot Grigio Bonefizium Porer DOC 2006) oraz ragout z małży św. Jakuba z kalafiorem, złotymi rodzynkami i kaparami oraz emulsją z dymki (Chardonnay Lowengang DOC 2005). Dania główne to sot-l’y-laisse, czyli potrawka z kurczaka z sałatką z rukoli i letnich trufli (Pinot Nero Krafuss DOC 2004) oraz filet z wołowiny z anyżkowym sosem (Cabernet Riserva DOC 2004). Na deser dostaniemy poziomkowy creme brulee z rabarbarem i imbirowym sorbetem z Moscato Rosa Rosenmuskateller DOC 2004. Cena: 200 zł od osoby. Ul. Kościelna 12, tel. 022 531 60 00, rezerwacje: tel. 022 531 60 74.
mq
Do 15 czerwca trwa I edycja Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej, który promuje taniec, muzykę i kulturę krajów Ameryki Południowej.
W ambasadzie Kolumbii (ul. Zwycięzców 29) możemy oglądać wystawę fotograficzną „Najlepszy obraz Kolumbii”, przedstawiającą inne oblicze tego najniebezpieczniejszego państwa świata.
W Casa del Caribe (ul. Łazienkowska 7) w godz. 11 – 18 czynny jest bazar latino promujący wyroby z Kolumbii, Peru, Kuby, Meksyku i Wenezueli. Można na nim spróbować regionalnych przysmaków, takich jak ciasto bananowe i arroz con leche, oraz zakupić biżuterię wykonywaną przez Kubańczyków i Peruwiańczyków.
Zaplanowano także warsztaty taneczne i kulinarne oraz dyskusje. Prelekcje zgłębią temat fenomenu tańców latynoamerykańskich, uwzględnią m.in. początki salsy, specyfikę boliwijskich tancerzy Tinkus Puros i brzmienie rytmów Buenos Aires. Przewidziane są również projekcje latynoamerykańskich filmów. Na wszystkie wydarzenia zaprasza Casa del Caribe.
Największą atrakcją festiwalu będzie koncert kubańskiego muzyka Miguela Enriqueza (Stodoła, ul. Batorego 10, sobota, godz. 23, bilety: 60 – 80 zł, rezerwacja: 022 825 60 31). Jego największe hity „Abre que voy” czy „Sácala, sácala” puszczane są na najlepszych salsotekach i podbijają światowe listy przebojów.
ul
Szczegółowe informacje na stronie www.festiwalkultury.pl.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA