fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 7 czerwca

Mówić o tym, że Bob Dylan to słaby wokalista, ale znakomity tekściarz i kompozytor, to jak stwierdzać „woda jest mokra”. Jego sława pokazuje, że czasy maszyn do śpiewania są jeszcze odległe, bo we wszelkich dobrach kultury najważniejszy okazuje się humanistyczny pierwiastek.
Niepozorny, urodzony 67 lat temu w stanie Minnesota mężczyzna, nagrał ponad 40 albumów i odpowiada za ponad 500 piosenek, które doczekały się 2000 reinterpretacji. Dzięki rozpiętej pomiędzy folkiem, rockiem a bluesem twórczości Dylan osiągnął wszystko – 14 nagród Grammy, 73-milionową sprzedaż, honorowy doktorat Uniwersytetu Princeton i miejsce w Rock’n’roll Hall Of Fame. Dla warszawiaków zagra dziś legenda.
Stodoła, ul. Batorego 10, godz. 19, tel. 022 825 60 31, bilety 260 zł (wyprzedane).
flint
Vera Drake - Luna
Znakomity film Mike’a Leigha – twórcy mocnego kina obyczajowego – nagrodzony w Wenecji Złotym Lwem i Pucharem Volpiego dla najlepszej aktorki Imeldy Staunton w 2004 r. Obraz jest portretem kobiety zajmującej się nielegalną aborcją w Wielkiej Brytanii lat 50. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28,
sobota, godz. 22.45.
Motyl i Skafander - kino.lab
Adaptacja bestsellerowej powieści sparaliżowanego redaktora „Elle” Jean-Dominique’a Bauby’ego. Film z 2007 r. wyreżyserował Julian Schnabel, a wśród aktorek zobaczymy m.in. Emmanuelle Seigner. Obraz otrzymał dwie nagrody w Cannes, w tym dla najlepszego reżysera, i Złoty Glob. Ul. Jazdów 2,
tel. 022 628 12 71-3 w. 135,
niedziela, godz. 19.
Dziecko Rosemary - iluzjon
Klasyczny już thriller satanistyczny w reżyserii Romana Polańskiego z główną rolą Mii Farrow z 1968 r.
Ul. Narbutta 50a,
tel. 022 646 12 60, sobota, godz. 20.
kzk
Fafa Festival - Dobra Karma i Radio Luxembourg
Jamajskie brzmienia w wykonaniu rodzimych muzyków. W sobotę wystąpią m.in. znane od lat formacje Izrael i The Konopians, grający tradycyjne reggae z lat 60. Dołączy do nich Train, Jahpan, Świadomość, Tabula Rasa, Junior Stress, Love Sen-C Music, Malik Selecta, Obora Records. W następnych tygodniach Fa Fa pokaże inne oblicze, koncentrując się na psychobilly (13, 14.06) i ska, czyli gatunku, bez którego reggae nigdy by nie zaistniało (20, 21.06). Ul. Górczewska 67, tel. 022 836 02 53, sobota, godz. 16, wstęp 35 zł.
ac
Kerd i Jam Session - time cafe
W ten weekend w klubie Time Cafe rządzić będzie jazz w różnych odmianach. W sobotę o godz. 21 odbędzie się tu koncert KERD – warszawskiej grupy łączącej jazzową improwizację z rockowym brzmieniem i energią. W niedzielę natomiast czeka nas oglądanie meczu Polska – Niemcy, ćwiczenia z piłką oraz otwarty muzyczny jam session dla wszystkich, którzy będą mieli piłkarskie koszulki. Początek imprezy o godz. 20. Ul. Smolna 40, tel. 0 604 595 323.
igse
FILOZOFIA POGÓRALSKU - STUDIO
„Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali Greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole” – napisał ksiądz Józef Tischner w przewrotnej historii filozofii. Irena Jun i Wiesław Komasa postanowili upamiętnić jego mądrości w urokliwym przedstawieniu granym z dużą klasą i poczuciem humoru. Plac Defilad 1,
tel. 022 656 69 41, sobota – niedziela, godz. 20.
MAESTRO - LABORATORIUM DRAMATU
Orlando Steinberg, światowej sławy skrzypek, powraca po 50 latach emigracji do Polski i styka się z siermiężną rzeczywistością PRL-u. W roli głównej Zdzisław Wardejn. Ul. Olesińska 21,
tel. 0 663 741 903, sobota – niedziela, godz. 19.
STEFCIA ĆWIEK W SZPONACH ŻYCIA - POLONIA
Stefcia marzy o wielkiej miłości. Ale nawet poradniki, zalecenia koleżanek i chwyty w stylu Bridget Jones przegrywają w starciu z rzeczywis- tością. Zabawna i lekka adaptacja powieści Dubravki Ugresić. Ul. Marszałkowska 56,
tel. 022 622 21 32, sobota, godz. 17.
ar
Międzynarodowe bienneale plakatu - muzeum plakatu
Zasługą odbywającego się od ponad 40 lat biennale jest trwałe ugruntowanie pozycji plakatu jako dzieła sztuki. Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 3068 prac z 58 krajów. Mamy okazję obejrzenia tego, co najlepsze w projektowaniu. Wilanów, ul. Stanisława Kostki-Potockiego 10/16, tel. 022 842 81 01, inauguracja wystawy: sobota, godz. 20.
Luc Tuymans - galeria zachęta
Najnowsza wystawa w Zachęcie to monograficzna prezentacja twórczości jednego z najlepszych współczesnych malarzy. Głęboką, nie zawsze łatwą w odbiorze treść obrazów Tuymansa wyjaśni nam w cenie biletu kuratorka Magda Kardasz. Spotkanie z nią odbędzie się na terenie ekspozycji w niedzielę o godz. 12.15. Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, godz. 12 – 20.
igse
VI Warszawski pałac teatralny - PKIN, Teatr lalka
Wielki finał najważniejszego przeglądu polskich scen lalkowych odbędzie się w sobotni wieczór. Poznamy wtedy wybranego przez widzów – spośród pięciu konkursowych spektakli – laureata Grand Prix. Nagrodę odbierze też najlepszy młody recenzent wyłoniony z zespołu prężnie działającej codziennej gazetki „Za Kurtyną”. Jak wyglądały kolejne numery, będzie można zobaczyć na ekspozycji w foyer teatru. Na sobotę zaplanowano też trzy pozakonkursowe spektakle. O godz. 11 „Nieposłuszne koźlątka” pokaże dzieciom czeski Teatr Buchty a Loutky, a dorosłym o godz. 17 przedstawienie „Tybet – tajemnica czerwonego pudełka”. Po uroczystym finale o godz. 19 Lalka pochwali się oryginalnym „Kino Palace”. PKiN, Teatr Lalka i Pałac Młodzieży, tel. 022 620 49 60, sobota.
Wystawa w ogrodzie zimowym - Pałac Młodzieży
Obrazy, artystyczne fotografie i fotoreportaże, które powstawały podczas VI Pałacu Teatralnego, pokazane zostaną widzom w sobotę. Miejscem ekspozycji jest Ogród Zimowy Pałacu Młodzieży. Autorami prac są uczestnicy pałacowych pracowni – malarskiej i fotograficznej. PKiN, teatr Lalka i Pałac Młodzieży, tel. 022 620 49 60, sobota, godz. 11 – 19.
jgz
Il Sole
Na bezpośrednie transmisje meczów Euro 2008 na wielkich telewizorach (także w ogródku letnim) zaprasza włoska restauracja. Restauratorzy przygotowali także specjalne menu – wszystkie dania w cenie 24 zł. Zjemy paluszki z kurczaka z frytkami, tradycyjne caprese (mozzarella, pomidor, liście bazylii, oliwa z oliwek), pizzę kibica z mozzarellą i kiełbasą pepperoni, lasagne bolognese (w barwach narodowych) oraz łososia i pangę na jednym talerzu (zestaw biało-czerwony). Do każdego dania do wyboru napój bezalkoholowy, piwo tyskie (0,5 l) lub kieliszek wina białego lub czerwonego gratis. W czasie trwania mistrzostw można tu też zamówić margheritę, czyli koktajl z tequili, cointreau, soku z cytryny i soli w specjalnej cenie 15 zł (bezalkoholowa 11 zł). Al. Jana Pawła II 27, tel. 022 653 64 84.
Moonsfera
Na czas Euro 2008 aranżacja restauracji będzie dopasowana do spotka- nia odbywającego się w danym dniu (flagi narodowe, godła, barwy oraz wszelkiego rodzaju elementy piłkarskie). Przygotowane będą potrawy z charakterystycznymi akcentami kuchni etnicznej państw biorących udział w mistrzostwach (cena bufetu: 60 zł od osoby). Oprawa muzyczna nawiązywać będzie do typowej muzyki państw, których reprezentacje staną na murawie stadionów. Na każdym ze stolików przygotowane będą najważniejsze informacje (wywiady, zestawienia statystyczne, komentarze itp.) dotyczące spotkania wieczoru oraz prasa sportowa. Goście mogą też liczyć na konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Centrum Olimpijskie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, tel. 022 560 37 33.
mq
Sławomir Zielski: Pokazujemy świat widziany oczami małych twórców
Wystawa fundacji Dziecko i Sztuka
Kto i w jakim celu powołał fundację Dziecko i Sztuka?
Sławomir Zielski: Fundacja powstała jako kontynuacja pracowni plastycznych dla dzieci i młodzieży, prowadzonych na terenie Żoliborza od 1965 r. Założyła ją artysta plastyk Barbara Szydelska wraz z grupą rodziców dzieci uczęszczających do prowadzonych przez nią pracowni. Obecnie fundacja pracuje z około setką dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat z całej Warszawy.
Którzy artyści związani są z działalnością edukacyjną fundacji?
Poza Barbarą Szydelską swój czas i talent poświęcają dzieciom zarówno młodzi, jak i dojrzali artyści, m.in. Joanna Stasiak, Maria Kiesner, Jacek Ziemiński, Wiesław Janasz. Dzięki nim nasi podopieczni mogą poznać malarstwo, grafikę, collage, płaskorzeźbę czy scenografię.
Jakie prace zobaczymy wystawie w prowadzonym przez fundację Muzeum Sztuki Dziecka?
Wystawa jest podsumowaniem rocznych działań naszych podopiecznych. Prezentowane prace powstały w naszych pracowniach pod okiem prowadzących zajęcia artystów plastyków. Są to dzieła oryginalne, niezwykłe, godne wystaw profesjonalnych. Pokazujące świat widziany oczami małych twórców. rozmawiała Antonina Rogala
Fort, Ul. Czarnieckiego 51,tel. 022 839 56 81, sobota, niedziela godz. 11 – 13, wtorek, godz. 16 – 18.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA