fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Raporty

Mówią liderzy

prof. dr hab. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy

Nasz sukces to efekt pracy całej załogi Centrum Onkologii. Jestem dumny z jej profesjonalizmu i oddania dla sprawy.
W mijającym roku ważnym wydarzeniem dla naszego szpitala było otwarcie Polikliniki Centrum – nowoczesnego obiektu z gabinetami zabiegowymi stworzonymi w systemie modułowym oraz elektronicznym systemem regulacji kolejności przyjęć. Uruchomiony został także Zakład Radioterapii we Włocławku, będący filią Centrum Onkologii, który jest wyposażony w dwa aparaty do napromieniania, stanowiące linię całkowicie zintegrowaną z urządzeniami tego typu pracującymi w Bydgoszczy. Pozwala to na stosowanie tych samych procedur, planowanie i leczenie według tych samych zasad. W Innowacyjnym Forum Medycznym rozpoczął działalność Zakład Genetyki Molekularnej, w którym prowadzone są badania pozwalające na personalizowaną terapię nowotworów złośliwych (leczenie ukierunkowane molekularnie). Wartość tych inwestycji to łącznie ok. 100 mln zł.

Grzegorz Kloc, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy

Naszym sukcesem w ostatnim czasie jest udana restrukturyzacja, którą udało się zrealizować dzięki partnerskim relacjom z pracownikami i władzami powiatu.
Na przestrzeni lat z mało znaczącej i zadłużonej jednostki staliśmy się istotnym na mapie Dolnego Śląska i zauważanym w kraju szpitalem. Kiedy w 1999 r. rozpoczynałem pracę jako dyrektor ekonomiczny, przychody szpitala wynosiły ok. 16 mln zł. Dziś to prawie 100 mln. Nasz szpital od czterech lat jest na plusie, a 2015 rok zamknęliśmy z niemal 2-milionowym zyskiem. Pełna płynność finansowa i brak wymagalnych zobowiązań to od kilku lat standard. Dzięki temu możemy pozwolić sobie również na inwestycje, na które w ostatnich latach przeznaczyliśmy ponad 11 mln zł, z czego spora część została pokryta ze środków zewnętrznych. Ostatnia z nich to gotowy już budynek, w którym chcemy uruchomić pracownię rezonansu magnetycznego. Niestety, naszemu wnioskowi w konkursie Ministerstwa Zdrowia o przyznanie dotacji na zakup urządzenia zabrakło jednego punktu. Szkoda, bo rezonans wypełniłby lukę w diagnostyce dla mieszkańców powiatu świdnickiego.

Tadeusz Stefaniak, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego

W 2016 roku udało się zakończyć bardzo duży projekt współfinansowany z tzw. środków norweskich.
Otrzymaliśmy 6 mln zł na poprawę warunków rehabilitacji i opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi. Teraz pacjenci poddawani rehabilitacji oraz wymagający opieki paliatywnej i długoterminowej mają nie tylko komfortowe warunki pobytu, ale także dużo lepszą opiekę dzięki szerokiemu wachlarzowi szkoleń i specjalizacji, które podniosły znacząco kwalifikacje personelu i pozwoliły uzyskać nowe kompetencje.
Dostrzegamy także korzyści z inwestowania w jakość, mimo że mają one raczej charakter pośredni – np. powodują mniejszą szkodowość. Na zarządzanie tą sferą ryzyka kładziemy nacisk, bo dziś każde niepowodzenie w leczeniu, często przecież niezależne od stopnia profesjonalizmu, rodzi duże ryzyko roszczeń finansowych i pociąga za sobą gigantyczne składki ubezpieczeniowe. Niestety, na poziom finansowania świadczeń działania projakościowe się nie przekładają.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA