fbTrack

Media i internet

Wrogie podchody do Yahoo

Reklama Yahoo na Times Square w Nowym Jorku
AFP
Microsoft zmęczyły przeciągające się negocjacje z zarządem Yahoo. Koncern zdecydował się na wrogie przejęcie konkurenta.
Microsoft zmęczyły przeciągające się negocjacje z zarządem Yahoo. Koncern zdecydował się na wrogie przejęcie konkurenta
W sobotę minął termin, jaki prezes Microsoftu Steve Ballmer wyznaczył na tzw. przyjazne przejęcie Yahoo. Gigant z Redmond zapowiedział, że po 26 kwietnia gigant z Redmond nie będzie już negocjował z zarządem spółki, ale złoży ofertę bezpośrednio jej akcjonariuszom. Trwające od miesięcy negocjacje rozbijają się o cenę. Microsoft proponuje 44,6 mld dolarów za Yahoo. Oznacza to 31 dolarów za akcję. Na początku lutego, w momencie składania propozycji, przewyższało to o ponad 60 proc. giełdową wycenę Yahoo. Kurs spółki nie przekraczał 20 dolarów.
Potem jednak cena pięła się do góry, osiągając poziom 30 dolarów za akcję. W minionym tygodniu rynek wyceniał je na niecałe 27 dolarów. Tymczasem szefowie Yahoo wciąż twierdzą, że 31 dolarów za akcję to poniżej realnej wartości spółki. Ta, ich zdaniem, wynosi ok. 35 dolarów. Jeszcze w miniony piątek Ballmer podkreślał, że nie widzi powodu podbijania stawki. Dodał, że skoro nie może porozumieć się z szefami spółki, pójdzie do jej akcjonariuszy. W tym tygodniu Chris Liddell, kierujący finansami Microsoftu, ma przedstawić plan dalszego postępowania. Dodał, że jeśli akcjonariusze nie przekonają do transakcji zarządu Yahoo, Microsoft wycofa ofertę. Tymczasem kłopotów nie uniknął sam Microsoft. W I kw. tego roku producent oprogramowania odnotował 4,39 mld dolarów zysku, co oznacza 11-proc. spadek w stosunku do poprzedniego roku. Przychody wzrosły ledwie o 0,3 proc. (14,45 mld dolarów). Co gorsza, na słabe wyniki wpłynął newralgiczny dla spółki dział zajmujący się systemem operacyjnym Windows. Jego przychody zmniejszyły się o 24 proc., do niecałych 4,03 mld dolarów. Analitycy spodziewali się przynajmniej 300 mln dolarów więcej. Trudno zatem zgodzić się z zapewnieniami spółki, że Windows Vista to sukces.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL