fbTrack

Telewizja

Trzy lata z TVP Kultura

Rzeczpospolita
Spotkania z artystami i krytykami, filmowe premiery oraz gala w Fabryce Trzciny wypełnią program urodzin TVP Kultura. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę.
Stacja rozpoczęła nadawanie 24 czerwca 2005 roku pod kierownictwem Jacka Wekslera. Jednak dopiero pod koniec grudnia 2005 roku znalazła się w ofercie operatorów kablowych. To zwiększyło zasięg TVP Kultura, którą każdego dnia ogląda średnio 800 tysięcy osób. Od sierpnia 2006 roku jej dyrektorem jest poeta i eseista Krzysztof Koehler.
Specjalnością telewizji obok prezentowania wszystkich dziedzin sztuki są transmisje spektakli teatralnych, relacje z najważniejszych festiwali oraz koncertów, a także debaty w studiu z udziałem krytyków i artystów. O historii, misji i przyszłości TVP Kultura będzie można posłuchać podczas rozmów w urodzinowym studiu w Fabryce Trzciny. O godz. 19.10 Michał Chaciński do dyskusji zaprosi Andę Rottenberg, Jerzego Maksymiuka, Izabellę Cywińską i Krzysztofa Koehlera. Atrakcją soboty będzie także zaplanowana na godz. 21 telewizyjna premiera filmu „Kizi-Mizi” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego, należącego do najważniejszych twórców awangardowej animacji na świecie. Jako jedyny Polak pokazywał swoje animacje w Museum od Modern Art w Nowym Jorku oraz londyńskiej National Gallery. Jest także autorem animowanej oprawy TVP Kultura. W „Kizi-Mizi” opowiedział o wysokiej cenie, jaką płaci się za nieumiejętność radzenia sobie z samotnością. Pokazuje, że o miłość trzeba dbać, bo odbudowanie utraconego uczucia może okazać się niemożliwe.
Jak zwykle w TVP Kultura nie zabraknie klasyki polskiego i światowego kina. Zobaczymy „Przygodę” w reżyserii Michelangelo Antonioniego, która wygwizdana przez publiczność w Cannes w 1960 roku stała się przełomowym dziełem w historii filmu. Telewizja przypomni także europejską koprodukcję „Kod nieznany” Michaela Haneke, polską komedię „Sublokator” Janusza Majewskiego oraz dokument „Megacities” Michaela Glawoggera o codziennej walce o przetrwanie biedaków zamieszkujących światowe metropolie. Każdy powinien znaleźć w urodzinowym programie TVP Kultury coś dla siebie. W kategorii teatr nominowani zostali: Paweł Łysak za stworzenie wyrazistego programu Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł Passini za reżyserię spektaklu „Odpoczywanie” w krakowskim Teatrze Łaźnia oraz Piotr Cieplak za wystawione w Teatrze Narodowym „Opowiadania dla dzieci” Singera. W dziedzinie filmu o zwycięstwo ubiegać będą się „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego oraz „Wszystko będzie dobrze” Tomasza Wiszniewskiego. Szansę na Gwarancję Kultury za tworzenie muzyki poważnej mają: kompozytor i klarnecista Paweł Mykietyn, gitarzysta Łukasz Kuropaczewski oraz dyrygent Łukasz Borowicz. W kategorii jazz, rock, inne... powalczą Grabaż, L.U.C. i Rahim oraz Maciej Obara. Kapituła nominowała literatów: Andrzeja Sosnowskiego, Jarosława Marka Rymkiewicza i Olgę Tokarczuk oraz artystów sztuk wizualnych: Artura Żmijewskiego, Janka Simona i Wilhelma Sasnala. Swoją nagrodę przyzna także publiczność – do północy 25 kwietnia widzowie za pośrednictwem strony gwarancjekultury.itvp.pl mogą głosować na Wydarzenie 2007. j.rz.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL