fbTrack

Służby mundurowe

MON szykuje furtkę dla oficerów WSI

Weryfikacja żołnierzy byłych WSI będzie przedłużona – zapowiedział wczoraj minister obrony Bogdan Klich
Komisja weryfikacyjna ma zakończyć prace do 30 czerwca tego roku. Wiele wskazuje jednak, że to jej się nie uda. Na weryfikację czeka jeszcze ok. 1300 osób. Minister Klich zapowiedział więc, że w resorcie obrony trwają prace nad rozwiązaniami, które przedłużą ten termin.
– Musimy być przygotowani na to, że ustawowy termin weryfikacji zostanie przekroczony – potwierdza Robert Rochowicz, rzecznik prasowy MON. – Dlatego zainicjowane zostały prace legislacyjne, by osoby niezweryfikowane nie zostały na lodzie. Zmiany przygotowuje Departament Prawny ministerstwa. Rochowicz nie potrafił jednak określić zakresu prac nad zmianą prawa ani terminu ich zakończenia.
– Jeśli rzeczywiście nie udałoby się zakończyć weryfikacji w terminie, wówczas trzeba będzie przedłużyć pracę komisji weryfikacyjnej – uważa Aleksander Szczygło z PiS, były minister obrony narodowej. Z kolei Konstanty Miodowicz, poseł Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, podkreśla, że zmiany nie powinny ograniczać się do przedłużenia prac komisji. – Komisja, w takim kształcie jak obecnie, powinna przestać istnieć. Weryfikacja musi być prowadzona przez służby, a kompetentne osoby z Kancelarii Premiera powinny ją nadzorować – dodaje Konstanty Miodowicz. Wojskowe Służby Informacyjne zostały zlikwidowane 30 września 2006 roku. W ich miejsce powstały Służba Wywiadu Wojskowego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL