fbTrack

Sylwetki

Odszedł, bo chciał szybko sprywatyzować szpitale?

Nie cichną komentarze na temat odejścia z rządu prof. Stanisława Gomułki
Były wiceminister finansów Stanisław Gomułka popierał projekt ustawy, która dawała możliwość natychmiastowej prywatyzacji wszystkich zadłużonych szpitali w Polsce – zdradził wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek w rozmowie z Radiem Kielce.
To była główna przyczyna nieporozumień między ministerstwami Zdrowia i Finansów, ponieważ na takie rozwiązanie resort zdrowia nie mógł się zgodzić. – To był konflikt fundamentalny i dotyczył prywatyzacji zadłużonych szpitali – stwierdził Grzegorek. Wcześniej mówiło się, że na tle zmian w służbie zdrowia istniał także konflikt wiceministra z premierem. Chodziło o projekt podniesienia składki zdrowotnej w 2010 roku, który zapowiedział premier.
Grzegorek zastrzegł, że przyczyn dymisji mogło być więcej. Stanisław Gomułka chciał być pełnomocnikiem do spraw reformy finansów publicznych, za co odpowiada szef resortu finansów. Sprzeciwiał się też obniżeniu składki rentowej, za czym wcześniej opowiedziała się Platforma Obywatelska. O istnieniu sporu między byłym wiceministrem finansów a szefem tego resortu Jackiem Rostowskim już wcześniej mówił przewodniczący Klubu PO Zbigniew Chlebowski. Zapewnił wówczas, że powodem odejścia wiceministra nie są kwestie programowe, które Stanisław Gomułka podawał jako przyczynę złożenia dymisji. Sam zainteresowany, który rozstał się z Ministerstwem Finansów w ubiegłą środę powiedział „Rz”, że utracił zaufanie premiera. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” tłumaczył: – Jest ogromna presja ze strony polityków, by dużo mówić o rzeczach, które oni uznają za politycznie „dobre”, chwytliwe dla wyborców, np. o obniżaniu podatków. W ogóle nie było zainteresowania wśród ministrów i polityków dyskusjami o tym, jak kontrolować wzrost wydatków, jakie reformy wprowadzać, by ten wzrost wyhamować. Teraz nie chce już komentować sprawy. – Wysłałem list do premiera, powiedziałem mediom tyle, ile uznałem za stosowne. Teraz nie chcę już robić nic, co by zaszkodziło politycznie Platformie Obywatelskiej – powiedział „Rzeczpospolitej” Stanisław Gomułka.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL