fbTrack

Historia

Hołd bohaterom getta

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Mija 65. rocznica powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman - ostatni żyjący przywódca powstania - złożył kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta. O godz. 13:00 w stolicy zawyły syreny, a warszawiacy łapiąc się za ręce stworzyli "Łańcuch pamięci"
Wcześniej osobom, które przybyły pod pomnik Bohaterów Getta, rozdano symboliczne opaski z gwiazdą Dawida. Odbył się apel poległych.
W uroczystościach wzięła udział m.in. prezydent miasta Hanna Gronkiewicz- Waltz. Wzdłuż ulicy Próżnej stanęły nakryte stoły. Przy blasku świec odbywała się uroczysta kolacja sederowa - święto Pesach. Święto Pesach przypadało 19 kwietnia 1943 roku, czyli w dniu wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Dla uczczenia tej rocznicy Fundacja Shalom przygotowała dla zaproszonych gości i warszawiaków tradycyjne potrawy podawane w Pesach. Na rozstawionych wzdłuż ulicy, nakrytych białym obrusem i oświetlonych blaskiem świec stołach znalazła się m.in. maca wyrabiana tylko z mąki i wody, pieczone jajka oraz wino, nad którym tradycyjne błogosławieństwo odmówił rabin.
Do stołu na tradycyjny posiłek zaproszeni zostali mieszkańcy Warszawy. W oknach i na murach kamienic przy ul. Próżnej umieszczono zdjęcia dawnych żydowskich mieszkańców dzielnicy. Fotografie pochodzą z zasobów Fundacji Shalom i stanowią świadectwo nieistniejącego już świata Żydów polskich. Zdjęcia przedstawiają mieszkańców kamienic na Próżnej, Gęsiej, Chłodnej, Nalewkach i Nowolipkach. Uroczystości rocznicowe z udziałem prezydentów Polski i Izraela - Lecha Kaczyńskiego i Szimona Peresa - rozpoczęły się już we wtorek. Więcej o dzisiejszych uroczystościach czytaj w Życiu Warszawy Zobacz nasz dodatek specjalny: Żydzi polscy
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL