fbTrack

Biznes

Już wiadomo, o ile zdrożeje prąd

Licznik energii elektrycznej
Fotorzepa
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na energię elektryczną. Przyczyną drugiej w tym roku podwyżki jest drożejący węgiel
Podwyżka wyniesie średnio w skali kraju około 2 procent: od 1,68 procent na terenie Zamojskiej Kompanii Energetycznej do 2,08 procent dla odbiorców Enion Energii.
- Nowe taryfy będą mogły obowiązywać najwcześniej od 1 maja - poinformował wiceprezes URE, Marek Woszczyk. Przyrost rachunku dla gospodarstwa domowego powinien wynieść około 2 zł brutto miesięcznie.
Jest to ostatnia podwyżka w tym roku. - Nie widzę podstaw do kolejnych - powiedział Woszczyk. W połowie stycznia Maciej Swora, nowy prezes URE zatwierdził taryfy dla dwunastu przedsiębiorstw obrotu, a ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, łącznie z usługą dystrybucyjną, wzrosły średnio o 11,6 procent. Wzrost w poszczególnych spółkach był zróżnicowany w zakresie od 9,2 procent w RZE do 15,1 procent w Lubzel. Urząd podał wtedy, że miesięczne wzrosty płatności na rachunkach łącznych za energię i usługę jej dostarczenia wzrosną od 1 zł dla odbiorców zużywających rocznie 500 kWh energii, do 23 zł dla odbiorców zużywających 5000 kWh. Pod koniec lutego prezes URE poinformował, że przewiduje iż od 1 stycznia 2009 dojdzie do uwolnienia cen energii elektrycznej, przez zwolnienie przedsiębiorstw obrotu z obowiązku przedkładania taryf. Od pierwszego lipca 2007 wszyscy klienci w Polsce, ponad 15 mln podmiotów, mogą wybierać swobodnie sprzedawcę energii elektrycznej.
Źródło: ISB

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL