fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Opłaty rekrutacyjne: maturzyści zapłacą od 85 zł do 150 zł

123RF
Rodzice maturzystów zapłacą od 85 zł do 150 zł za rekrutację dzieci na studia.

Maksymalnie 100 złotych kosztuje w tym roku egzamin na studia sprawdzający sprawność fizyczną. 150 zł zapłacą ubiegający się o przyjęcie na kierunki studiów, na które postępowanie kwalifikacyjne obejmuje sprawdziany uzdolnień artystycznych oraz predyspozycji architektonicznych. Egzaminy reszty będą kosztowały do 85 zł. Takie kwoty przewiduje rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości opłat za postępowanie związane z przyjęciem na studia w uczelni publicznej na rok akademicki 2015/2016.

Od zeszłego roku maksymalne stawki się nie zmieniły. Jednak dla wielu uczelni to i tak spory zysk. Zwłaszcza, że często pobierają opłaty jeszcze przed ogłoszeniem wyników egzaminów dojrzałości. Część kandydatów z pewnością zrezygnowałaby z rekrutacji na wymagające opłat kierunki, wiedząc, że otrzymali ich niewiele lub wręcz nie zdali.

Jak podkreśla Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przepisy nie zabraniają uczelniom pobierania opłat jeszcze przed ogłoszeniem wyników matur. Wysokość i czas wniesienia opłaty ustala rektor.

Co ciekawe, uczelnie pobierają zazwyczaj najwyższą możliwą kwotę, choć często postępowanie ogranicza się do wpisania danych do systemu. Tylko na niektórych, np. na Politechnice Warszawskiej, wnosząc jedną opłatę, można starać się o przyjcie na kilka kierunków.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA