Kiedy płacimy PCC przy zakupie samochodu

Podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą kupił samochód osobowy od dyplomaty. Czy ta transakcja jest opodatkowana PCC?
Tak. Osoba, która kupiła samochód od dyplomaty (u którego zapewne czynność taka nie podlegała opodatkowaniu VAT), powinna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.), dalej ustawa o PCC, opodatkowana jest m.in. umowa sprzedaży rzeczy.Mimo że nabywca samochodu jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, nie ma tutaj zastosowania wyłączenie określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. Zgodnie z tym przepisem podatkowi nie podlegają (z wyjątkami, które jednak tutaj nie mają zastosowania) te czynności cywilnoprawne, w przypadku których przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. Nie wystarczy, aby strona była zarejestrowanym podatnikiem VAT, ta konkretna czynność powinna podlegać opodatkowaniu. W tym wypadku zakup samochodu nie spełnia tego warunku, stąd tran...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL