fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Peter Greenaway uległ rosyjskiej cenzurze

Reżyser Siergiej Eisenstein, fot. ok. 1910
Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Na żądanie Moskwy słynny brytyjski reżyser zmienił scenariusz swego filmu „Uścisk ręki Eisensteina” i usunął z niego wzmianki o homoseksualizmie Rosjanina.

„Greenaway zgodził się na nasze propozycje i zmienił scenariusz. Początkowo mieliśmy różne podejścia twórcze, ale znaleźliśmy konsensus. Zaproponowaliśmy zmienienie niektórych detali" – powiedział gazecie „Izwiestia" szef rosyjskiego, państwowego Gosfilmofondu Nikołaj Bordaczow.

Rosyjskim władzom nie podobało się, że Brytyjczyk chce w swym filmie opowiadać również o homoseksualizmie słynnego Siergieja Eisensteina (wyreżyserował m.in. „Pancernik Potiomkin"). Film pokaże fragment życia Rosjanina: w latach 20-tych w Szwajcarii i wejdzie na ekrany pod koniec 2016 roku lub na początku 2017.

Greenaway jest uzależniony od moskiewskiej cenzury obyczajowej, gdyż od decyzji Gosfilmofondu zależy czy Brytyjczyk zostanie dopuszczony do archiwów filmowych. A na tym bardzo mu zależy, ponieważ w filmie chciałby użyć fragmenty archiwalnych filmów, jak i nigdy nie pokazywanych animacji filmowych autorstwa samego Eisensteina.

W styczniu rosyjscy urzędnicy zwrócili Greenawayowi scenariusz filmu „do dopracowania", by usunął z niego „wzmianki o nietradycyjnej orientacji seksualnej" rosyjskiego reżysera.

Szef Gosfilmofondu Nikołaj Bordaczow prywatnie jest przyjacielem Gerarda Depardieu i dysponentem jego pieniędzy w Rosji. W 2010 roku namówił Francuza, by ten „skonsultował" scenariusz przygotowywanego filmu „Rasputin" z ... ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem.

Depardieu osobiście zaniósł go Putinowi, ten przeczytał, naniósł poprawki a Francuz uwzględnił je przy kręceniu filmu w którym grał tytułową rolę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA