fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wyniki finansowe NBP bez kontrowersji. Dawniej bywało inaczej.

NBP miał w 2014 r. nadwyżkę finansową w wysokości 4 mld zł, ale nie odda jej do budżetu. Zasili rezerwę na ryzyko kursowe.
Bloomberg
Narodowy Bank Polski drugi raz z rzędu nie zasili budżetu, choć wypracował nadwyżkę finansową w wysokości 4 mld zł.

Decyzja ta, ogłoszona w sprawozdaniu z działalności NBP za 2014 r. opublikowanym w tym tygodniu, nie wzbudziła żadnych emocji. Ministerstwo Finansów już na etapie planowania budżetu na ten rok nie zakładało wpłaty z NBP. W przeszłości sprawa wyniku finansowego banku centralnego budziła jednak wiele kontrowersji.

NBP odprowadza do budżetu 95 proc. swoich zysków, pozostałych 5 proc. zasila fundusz rezerwowy (aż osiągnie on równowartość funduszu statutowego, czyli 1,5 mld zł), z którego pokrywane są ewentualne przeszłe lub przyszłe straty. W ub.r. wynik finansowy tej instytucji był jednak zerowy, podobnie jak w 2013 r.

Stało się tak, choć NBP wypracował nadwyżkę finansową w wysokości 4 mld zł. Był to, jak czytamy w sprawozdaniu, m.in. efekt dodatniego wyniku z zarządzania rezerwami walutowymi oraz wzrostu ich wartości wskutek ubiegłorocznego osłabienia złotego wobec większości głównych walut. Rezerwy w przeliczeniu na złote przyniosły stopę zwrotu na poziomie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA