fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Spółki wracają z rajów podatkowych do Polski

Nowelizacja ustaw podatkowych spowodowała, że raje przestały być już dla firm tak atrakcyjne. Nowe regulacje zakładają bowiem, że polski właściciel zarejestrowanej za granicą spółki (w kraju o niższym poziomie opodatkowania) i tak musi płacić podatek od jej dochodu.
Bloomberg
Do niedawna rodzime przedsiębiorstwa w celu tzw. optymalizacji podatkowej przenosiły aktywa m.in. na Cypr czy do Luksemburga. Od tego roku widać wyraźny ruch w przeciwnym kierunku.

Wkrótce będzie można mówić o prawdziwej fali powrotów – twierdzą eksperci. To efekt nowych przepisów, które weszły w życie w styczniu. Nowelizacja ustaw podatkowych spowodowała, że raje przestały być już dla firm tak atrakcyjne. Nowe regulacje zakładają bowiem, że polski właściciel zarejestrowanej za granicą spółki (w kraju o niższym poziomie opodatkowania) i tak musi płacić podatek od jej dochodu.

Miliardy wracają do kraju

Firm, które z powrotem przenoszą aktywa z zagranicy do Polski, szybko przybywa. Na uwagę zasługuje najświeższy przykład: odzieżowa grupa LPP poinformowała, że znowu stanie się właścicielem znaków towarowych swoich brandów: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay.

Wcześniej, pod koniec 2013 r., LPP przeniosła te warte około 4,5 mld zł marki do spółek na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Chodziło o obniżenie stopy podatkowej, co wywołało zresztą wówczas w mediach falę oburzenia. – Pod koniec grudnia 2014 r. zl...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA