fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Rezydenci domagają się zatrudniania na dyżury na podstawie umowy o pracę

www.sxc.hu
Rezydenci domagają się zatrudniania ich na dyżury na podstawie umowy o pracę.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwrócił się do ministra zdrowia z postulatem znowelizowania ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Związkowcy domagają się przepisu, który zobowiąże szpitale do zatrudniania rezydentów na dyżurach na umowę o pracę. Chodzi o to, aby mieli podpisane umowy o pracę z pracodawcą, u którego szkolą się w ramach rezydentury.

Praktyka jest taka, że z młodymi lekarzami dyrektorzy szpitali podpisują umowy cywilnoprawne. Czyli w dzień rezydenci pracują na etat na oddziale, a w nocy dyżurują np. na oddziale ratunkowym na podstawie umowy cywilnej. Ma to takie konsekwencje, że w razie jakiegoś nieszczęścia, czyli błędu medycznego, ci to lekarze samodzielnie odpowiadają wobec poszkodowanego pacjenta, a nie ich pracodawca.

OZZL skierował ten wniosek do ministra, bo w ostatnim roku do związków zawodowych napływały sygnały o nieprawidłowościach związanych z pełnieniem przez rezydentów dyżurów medycznych. Szpitale zmuszały rezydentów do samodzielnego dyżurowania na oddziałach, mimo że młodzi nie mieli wystarczających kompetencji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA