fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Giro D’Italia: Alberto Contador ciuła sekundy

AFP
Deszczowy 12. etap Giro d’Italia wygrał Philippe Gilbert. Tuż za belgijskim kolarzem przyjechał dotychczasowy lider Alberto Contador.

Gilbert to jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w peletonie. 32-letni zawodnik zespołu BMC odniósł w karierze aż 56 zwycięstw. Dla porównania jego rówieśnik Contador – 58. Między tą dwójką zawodników jest jednak zdecydowana różnica. Gilbert wygrywa głównie wyścigi klasyczne, jednodniowe. Nietrudno się doszukać podobieństw z Michałem Kwiatkowskim. Tak jak Polak uwielbia ardeńskie klasyki. Trzykrotnie zwyciężał w Amstel Gold Race, raz w Liege-Bastogne-Liege i Walońskiej Strzale. Przed trzema laty był także mistrzem świata. Na wielkich tourach wygrywa tylko pojedyncze etapy, szczególnie jeśli warunki sprzyjają. W czwartek w okolicach Vicenzy było deszczowo, niebezpiecznie, a profil trasy był pagórkowaty. Gilbert czuł się jak u siebie w domu. Wygrał więc w pięknym stylu, odjechał rywalom w końcowej fazie etapu.

Trzy sekundy za nim finiszował Contador. Hiszpan to kolarz o zupełnie innych możliwościach i sportowej biografii. On specjalizuje się w wielkich tourach. Zwyciężył już we wszystkich, teraz podąża ku drugiemu triumfowi w Giro. Na każdym etapie, nawet teoretycznie bez znaczenia dla układu klasyfikacji generalnej, próbuje coś zyskać, uciułać kolejne sekundy. W czwartek w Vicenzy walczył do końca, nawet widząc uciekającego mu Gilberta. Dzięki temu zyskał 14 sekund nad największym obecnie konkurentem - Włochem Fabio Aru. Hiszpan wypracował już sobie niezłą pozycję wyjściową przed 59-kilometrową sobotnią czasówką w okolicach Treviso. Dla Contadora będzie to jeden z najważniejszych sprawdzianów, bo nie wiadomo, jak zareaguje jego obolała ręka - tydzień temu w wyniku upadku zwichnął bark - na nową pozycję na rowerze (w jeździe indywidualnej pozycja kolarza na rowerze jest inna i sam rower też). Podczas dekoracji Contador nadal lewą rękę trzyma nieruchomo przy ciele. Ale na rowerze jeździ jak gdyby nic złego mu się nie stało.

Wyniki 12. etapu, Imola – Vicenza (190 km): 1. P. Gilbert (Belgia/BMC) 4:22.50; 2. A. Contador (Hiszpania/Tinkoff-Saxo) 3 s. 3. D. Ulissi (Włochy/Lampre-Merida) ten sam czas... Klasyfikacja generalna: 1. A. Contador 51:17.06; 2. F. Aru (Włochy/Astana) 17 s. 3. M. Landa (Hiszpania/Astana) 55 s...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA