fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Tajemnice okrętu podwodnego

Okręt podwodny "Jastrząb"
Materiały Organizatora
Co mieści się pod korpusem okrętu podwodnego, w jaki sposób manewrować statkiem - będzie można się dowiedzieć w czasie Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Piknik odbędzie się w piątek 22 maja, w godz. 9 – 15 w siedzibie gdyńskiej uczelni przy ulicy Śmidowicza 69. Uczelnia pokaże swoje laboratoria i symulatory, na których ćwiczą studenci i kursanci. Wiele zajęć, odbędzie się na placu apelowym uczelni, czyli w samym środku Akademii Marynarki Wojennej.

Tam będzie można z bliska przekonać się co znaczy być strażakiem czy policjantem, a także zobaczyć pojazdy podwodne. Na placu będzie można również stać się pilotem drona i zobaczyć Gdynię z lotu ptaka za pomocą specjalnych gogli. W auli AMW, odbędą się warsztaty dla najmłodszych.

Dla zainteresowanych tematyką morską prezentowane będą symulatory, w tym mostek nawigacyjny. Goście uczelni będą mogli zwiedzić symulator mostka kapitańskiego, a następnie pod okiem instruktora na chwilę wcielić się w rolę kapitana jednostki i podjąć próbę bezpiecznego nawigowania. Podczas wizyty w symulatorze siłowni okrętowej uczestnicy pikniku będą mogli pod kontrolą nauczycieli uruchomić siłownię okrętu klasy korweta, a w laboratorium eksploatacji siłowni okrętowych rzeczywisty okrętowy tłokowy silnik spalinowy i turbinowy silnik spalinowy.

Z kolei tajemnice okrętów podwodnych będzie można zgłębić oglądając jedyny w Polsce okręt podwodny stojący na lądzie, który znajduje się właśnie w Akademii Marynarki Wojennej - to okręt typu Kobben "Jastrząb". Miłośnicy broni będą mogli spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy czyli w symulatorze strzeleckim "Śnieżnik".

Uczestnicy pokazu będą mogli zapoznać się z wytwarzaniem energii elektrycznej za pomocą kolektorów słonecznych. Metr kwadratowy takiego kolektora jest w stanie rocznie wyprodukować nawet sto kilowatogodzin energii. Zainteresowani będą mieli możliwość obejrzenia pracy instalacji fotowoltaicznej.

W multimedialnej prezentacji "Dźwięki w wodzie" przedstawiane będą informacje o powstawaniu sygnałów hydroakustycznych, ich propagacji w środowisku wodnym, wykorzystaniu w technice oraz przez zwierzęta morskie, a także informacje na temat wpływu tych sygnałów na środowiska morskie. Drugie stanowisko, będzie prezentowało zagadnienia związane z techniką sonarową. W zbiorniku z wodą zostanie umieszczony sonar. Po wprowadzeniu do zbiornika przedmiotu będzie można obserwować jego ruch oraz kształt na ekranie monitora, a także zapoznać się z telemetrią podwodną.

Projekt "Pogoda na dziś i jutro" obejmie zajęcia o tym czym jest pogoda i jak ją określać, jak czytać mapy synoptyczne, jakie urządzenia wykorzystywane są do przekazu informacji meteorologicznych?

Naukowcy z uczelni opowiedzą także o piratach na morzu. Zastanowią się czy w XXI wieku istnieje zjawisko piractwa na morzu, które akweny zagrożone są atakami pirackimi, a także jak prowadzona jest nawigacja na akwenie występowania ataków piratów morskich?

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA