fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Przeczytaj zanim kupisz

Bloomberg
Gdy wydajesz kilkaset tysięcy złotych na mieszkanie, nie spiesz się zbytnio z podejmowaniem decyzji. Także z wyborem banku.

Tylko w ciągu pierwszych pięciu lat spłaty różnica w łącznym koszcie najdroższego i najtańszego kredytu w wysokości 300 tys. zł wynosi aż 66 tys. zł. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Radzi Jarosław Sadowski główny analityk firmy Expander Advisors:

- W ostatnich miesiącach deweloperzy chwalą się rekordową liczbą sprzedanych lokali. Lepiej, aby nie kupujący nie podejmowali pochopnych decyzji. Warto poświęcić czas na zabranie informacji o deweloperze czy okolicy, w której powstaje budynek. A zanim podpiszemy umowę, najlepiej zabrać ją do domu i dokładnie przeanalizować. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania, które jest jeszcze w budowie, oprócz standardowych parametrów kredytu, zwróćmy również uwagę na koszt ubezpieczenia pomostowego.

1. Opinia o firmie - od kogo kupujesz

Jeśli planujemy zakup nowego mieszkania, podstawową rzeczą, którą warto zweryfikować, jest opinia o deweloperze odpowiedzialnym za jego budowę. W ten sposób możemy uniknąć firm mających kłopoty finansowe.

Istotne jest również to, aby sprawdzić, w jaki sposób deweloper wywiązuje się ze swojego zadania. Czasami na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku, lecz po kilku miesiącach czy latach pojawiają się problemy. Warto więc zapoznać się z doświadczeniami osób, które wcześniej skorzystały z oferty danej firmy. Najłatwiej poszukać opinii w Internecie, ale można również wybrać się w okolice zrealizowanej inwestycji, obejrzeć budynek i porozmawiać z mieszkańcami.

2. Lokalizacja - czyli co po sąsiedzku

Kolejną obowiązkową do sprawdzenia kwestią jest okolica wybranego wstępnie mieszkania. Wadą nowych osiedli jest nierzadko brak w najbliższej okolicy sklepów, punktów usługowych, szkół, parków, przystanków komunikacji miejskiej, itp.

Oczywiście część z nich może powstać niedługo po oddaniu budynków mieszkaniowych do użytkowania. Jednocześnie jednak mogą pojawić się również niepożądane przez nas obiekty. Warto więc sprawdzać plan zagospodarowania przestrzennego okolicznych działek. Zgodnie z przepisami deweloper ma obowiązek przekazać nam prospekt informacyjny zawierający takie informacje. Dzięki temu dowiemy się np. czy sąsiedztwie nie pojawią się kolejne budynki, które zasłonią nam widok z okien.

Jeszcze bardziej uciążliwe może być wybudowanie w pobliżu np. drogi szybkiego ruchu. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania zwracajmy więc uwagę również na jego otoczenie i planowane zmiany.

3. Możliwość uzyskania dopłaty

Dla młodych osób kupujących lokal od dewelopera istotne jest zwykle również to, czy mogą otrzymać dopłatę ramach programu „Mieszkanie dla młodych". Może ona wynieść nawet 44 920 zł (w Warszawie).

Otrzymają ja osoby w wieku do 35 lat kupujące pierwsze w życiu mieszkanie. Jednym z najważniejszych warunków jest jednak to, że cena nieruchomości nie może przekroczyć limitu obowiązującego w danym rejonie Polski.

Warto więc sprawdzić czy w przypadku zakupu wybranego lokalu mamy szansę na uzyskanie dodatkowego wsparcia. Szczegółowe warunki programu MdM można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

4. Umowa z deweloperem

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest umowa z deweloperem. Zanim ją podpiszemy najlepiej zabrać ją do domu i dokładnie przeanalizować. Szczególną uwagę należy zwrócić na kary umowne, zapisy mówiące o opóźnieniu oddania mieszkania do użytkowania oraz o rozliczeniu się w sytuacji, jeśli faktyczny metraż będzie odbiegał od wartości podanej w umowie.

Poza tym warto domagać się wpisania do umowy czy jej załącznika dodatkowych prac jakie deweloper zobowiązuje się wykonać, np. przygotowanie placu zabaw dla dzieci obok budynku. W przeciwnym razie będziemy mieli ograniczone możliwości, aby wymóc na nim wykonanie prac jeśli nie będzie wywiązywał się ze swoich obietnic.

5. Dokąd po kredyt

Istotną kwestią jest również to, jaki kredyt zaciągniemy na zakup mieszkania. Warto poświęcić nieco czasu na porównanie ofert lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przykładu: tylko w ciągu pierwszych 5 lat spłaty różnica w łącznym koszcie najdroższego i najtańszego kredytu na kwotę 300 tys. zł wynosi aż 66 tys. zł.

W przypadku zakupu mieszkań będących dopiero w budowie oprócz standardowych parametrów kredytu (oprocentowanie, prowizja czy koszty dodatkowych produktów) powinniśmy zwrócić uwagę również na ubezpieczenie pomostowe.

Składki będą naliczane od czasu wypłaty kredytu do momentu dokonania wpisu na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości. Czasami może to więc trwać nawet ponad 2 lata. W części banków przez taki czas oprocentowanie kredytu jest podwyższone z tego tytułu aż o 2 p.p. Warto o tym pamiętać, ponieważ może to podwyższyć ratę aż o ponad 20 proc.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA