fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KE stawia zarzuty Google

Po latach analiz Komisja Europejska stwierdziła, iż koncern nadużywa pozycji dominującej.
AFP
Po latach analiz Komisja Europejska stwierdziła, iż koncern nadużywa pozycji dominującej na rynku. Rywale liczyli na coś więcej.

Komisja po postępowaniu prowadzonym od 2010 r. na wniosek kilku konkurentów orzekła, iż amerykański koncern nadużywa pozycji dominującej na rynku. W Europie na Google przypadało 80–90 proc. wszystkich zapytań do wyszukiwarek treści w internecie.

Na razie bez kary

– Google mógł zapewnić niesprawiedliwą przewagę swojej porównywarce z pogwałceniem unijnych przepisów – wyjaśnia Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji. – Firma ma możliwość przekonania, że jest inaczej. Jeżeli postępowanie potwierdziłoby nasze obawy, musiałaby ponieść odpowiednie skutki prawne oraz zmienić sposób prowadzenia działalności w Europie.

Chodzi o Google Shopping, konsument szukający np. konkretnego telewizora zobaczy wpierw linki do tego serwisu, a dopiero później do konkurencyjnych.

W Polsce serwis Google Shopping nie jest jeszcze popularny, ale we Francji czy Wielkiej Brytanii konkuruje o klientów, np. z Amazonem. Firma znana jest też z bezpardonowego podejścia d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA