fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Bezrobocie kwitnie mimo rąk do pracy

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Liczba ofert pracy na rynku może świadczyć o tym, że w Polsce problemów z bezrobociem być nie powinno.

Tymczasem osób bez pracy – szczególnie młodych – wciąż przybywa. Eksperci wyjaśniają krótko - przyczyną jest brak talentów. W ich ocenie to właśnie staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla światowej gospodarki.

Według badania „Global Talent Competitiveness Index" przeprowadzonego przez Adecco w porozumieniu z Singapurskim Instytutem Zarządzania Zasobami Ludzkimi problem z niedopasowaniem umiejętności kandydatów do wymagań rynku pracy dotyka w tej chwili niemal całego świata. Pracodawcy na świecie nie mogą znaleźć kandydatów na 8,4 milionów stanowisk, ze względu na niedopasowanie geograficzne lub edukacyjne.

Analitycy wskazują, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom bezrobocie wśród młodych w Europie (aktualny poziom wynosi w całej Unii 21,2 proc.) może nie być jedynie tymczasowym wynikiem kryzysu, a raczej problemem strukturalnym, który może trwać nawet dekadę. Według badań Eurostatu w Hiszpanii bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia wynosiło 53,2 proc., w Grecji 52,3 proc. a w Chorwacji 50 proc. W grupie pracowników powyżej 25 roku życia wynosiło odpowiednio 23,8, 25,4 i 14,4 proc. Z drugiej strony jak wskazuje Eurostat bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia w Polsce w latach 2007 – 2015 (dane z końcówki stycznia br.) spadło o 4,2 proc. i uzyskało poziom 21,1 proc.

Zdaniem ekspertów ze względu na rozwój nowych technologii problem ze znalezieniem pracy będzie się tylko pogłębiał. W tej chwili bardzo trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku będzie się zmieniał świat i jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat. Anna Wicha, dyrektor Generalny Adecco Poland w komentarzu do wyników badań napisała, że w Chinach do 2020 r. może zabraknąć 20 milionów pracowników z wyższym wykształceniem. W Indonezji do 2030 r. ta liczba może wynieść aż 113 milionów, jeśli chodzi o niedobór wyszkolonych pracowników. Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 milionów stanowisk, a w Europie 3,7 milionów stanowisk w dalszym ciągu pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów. Jak wskazują pracodawcy pracownikom brakuje przede wszystkim tak zwanej „wiedzy ogólnej". Według raportu Adecco młodzi ludzie opuszczający szkoły średnie mają problemy z liczeniem, czytaniem ze zrozumieniem oraz współpracą w grupie. Z tego powodu mają mniejsze szanse na zatrudnienie, a co za tym idzie zdobycie doświadczenia, koniecznego przy szukaniu lepiej płatnej pracy. Problemem jest także wykluczenie cyfrowe. Według badania 25 proc. dorosłych ludzi w takich krajach jak Polska, Hiszpania, Słowacja i Korea Południowa nie umie obsłużyć komputera, nawet w najbardziej podstawowy sposób.

Eksperci apelują - w celu zapobiegania niedoborowi talentów, również na polskim rynku pracy, konieczne jest wprowadzenie w życie głębszych rozwiązań systemowych. Wicha uważa, że jedną z naszych rekomendacji jest dążenie do jeszcze większego uelastycznienia rynku pracy. Większa mobilność oraz rotacja na stanowiskach zapewni lepszy i szerszy dostęp do stanowisk, które wymagają obsadzenia. Kluczowym elementem liberalizacji rynku jest zmiana prawa regulującego stosunek pracy, obniżenie kosztów pracy oraz ograniczenie przywilejów poszczególnych grup zawodowych.

Istotnym czynnikiem sukcesu w tym przypadku jest zwiększająca się rola pracy tymczasowej. Według badania Adecco praca tymczasowa jest jednym z atrakcyjnych rozwiązań z punktu widzenia pracowników, szczególnie tych bez doświadczenia. We Francji 66 proc. ludzi pracujących na umowach tymczasowych znajduje stałą pracę po roku, w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 48 proc.

Kolejnym elementem jest reforma edukacji. Jak wskazują wnioski z badania Adecco oprócz budowy nowych szkół i zatrudniania profesjonalnych nauczycieli, konieczne jest przede wszystkim dopasowanie umiejętności absolwentów do wymagań rynku pracy. Kraje z rozwiniętym systemem czeladniczym, takie jak Niemcy, Szwajcaria i Austria, znacznie lepiej sobie radzą z problemem niedopasowania na rynku pracy. W Niemczech współczynnik ten wynosi 7,6 proc. a w Szwajcarii 3 proc. Dla strefy Euro wynosi on obecnie 23 proc. Wraz z niedoborem talentów na rynku pracy oraz wyzwaniami demograficznymi do historii odchodzi model pracy znany jeszcze z poprzedniego wieku, czyli praca przez całe życie dla jednego pracodawcy i pięcie się po szczeblach kariery w jednej firmie. Według danych pochodzących z badania Adecco około 36 milionów ludzi na świecie znalazło zatrudnienie dzięki agencji pośrednictwa pracy, z czego 61 proc. ma mniej niż 30 lat. Jedynie 32 proc. z nich wcześniej gdziekolwiek pracowało. Praca poprzez agencje zatrudnienia jest dla nich pierwszym poważnym zajęciem i okazją do zdobycia doświadczenia. 68 proc. pracowników otrzymuje bezpieczne, stałe oferty współpracy po wykonywaniu pracy tymczasowej.

- Mamy świadomość tego, że w krótkiej perspektywie nie zmienimy porządku prawnego i społecznego w naszym kraju. Jesteśmy jednak pewni, że możemy wyzwalać na rynku potencjał wśród młodych dzięki umożliwieniu im zdobycia doświadczenia i zbudowania swojej pozycji na rynku pracy. – dodaje Anna Wicha.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA