fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Przewodnik po zabytkach w Google Field Trip

Nowa wersję aplikacji mobilnej Google Field Trip udostępnia reprezentatywne, wybrane przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa najcenniejsze obiekty spośród pomników historii.

Google Field Trip to rodzaj wirtualnego przewodnika zamiast tradycyjnego dla miłośników zabytków i każdego podróżującego, chcącego poznać ciekawe miejsca i obiekty w okolicach, które odwiedza.

Ten wirtualny przewodnik po raz pierwszy publikuje dane z zasobów polskiej instytucji publicznej. Współpraca NID z firmą Google ma charakter pilotażowy. W projekcie bierze także udział fundacja Europeana oraz Riksantikvarieämbetet ze Szwecji i Muinsuskaitseamet z Estonii (co oznacza, że w aplikacji znajdują się także zabytki z tych krajów). Dzięki aplikacji można poznać ich historię, obejrzeć ich zdjęcia i precyzyjnie zlokalizować je na mapie. Profesjonalne opisy prowadzą nas m.in. przez rezerwat archeologiczny Biskupin, Kanał Elbląski, Gdańsk, przemysłowy krajobraz Łodzi, Wrocław.

Nad aplikacją Google Field Trip pracuje grupa programistów zrzeszonych w projekcie Niantic Labs, odpowiedzialnych również za znaną w Polsce grę strategiczną Ingress. Aplikacja działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Jest też wersja obsługująca okulary Google Glass.

Dane są pogrupowane w funkcjonalne kategorie, m.in.: historia, architektura, muzea i sztuka, gastronomia i rozrywka. Aplikacja wyświetla lub odczytuje informacje o interesującej nas lokalizacji.

Udział NID w Google Field Trip ma skierować uwagę użytkowników także na własne serwisy internetowe Instytutu.

- Będziemy bardzo bacznie śledzić na ile publikacja naszych danych na platformie Google wpłynie na zainteresowanie naszymi serwisami. – zapowiada Arkadiusz Kołodziej, Kierownik Działu Dokumentacji i Baz Danych o Zabytkach NID - Tym bardziej – dodaje - iż Google Field Trip odnosił będzie użytkownika bezpośrednio do strony internetowej naszego Instytutu ,gdzie dostępna będzie pełna informacja na temat konkretnego zabytku.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w ubiegłym roku NID opublikował dane obejmujące rejestr zabytków Polski w formie portalu mapowego www.mapy.zabytek.gov.pl, który wkrótce wzbogaci o kilka tysięcy następnych opisów. Instytut zapowiada także uruchomienie nowej wersji własnej aplikacji mobilnej „Zabytki w Polsce".

Aplikacje Google Field Trip dostępne są na:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA