fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Stu bogaczy Ukrainy

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy
Bloomberg
Ukraiński prezydent wypadł z czołówki corocznego zestawienia stu najbogatszych Ukraińców magazyny Forbes. Na czele, jak co roku Rinat Achmetow.

W minionym dramatycznym roku ukraińscy bogacze mieli mało powodów do zadowolenia. Z setki krezusów, 95 straciło cześć majątków, podkreśla magazyn Forbes publikując swoje piąte zestawienie Stu najbogatszych Ukraińców.

Wieloletni lider listy - metalurgiczny i węglowy magnat Rinat Achmetow (48 lat) stracił na konflikcie w Donbasie blisko połowę majątku i wyceniony został na 6,9 mld dol. (rok temu 11,2 mld dol.). Podobnie duże straty poniósł prezydent Petro Poroszenko (49 lat), który z pierwszej piątki spadł na ósme miejsce (750 mln dol. wobec 1,5 mld dol. rok temu).

Na drugiej pozycji „wiecznie drugi" Wiktor Pińczuk (54) zięć byłego prezydenta Kuczmy - ostatnio oskarżany o pośredniczenie w przekazywaniu Kuczmie gigantycznych łapówek (5 mln dol. miesięcznie) od oligarchy Ihora Komołojskiego (52). Pińczuk też stracił połowę majątku i ma go teraz 1,5 mld dol.

Na trzecim miejscu „bohater ostatniej akcji" czyli zbrojnego najechania siedziby koncernu Ukrnafta, były już gubernator Dniepropietrowska Ihor Kołomojski, właściciel m.in. największego prywatnego banku Ukrainy - Privatbank. Stracił stosunkowo niewiele. Forbes ocenił jego obecny majątek na 1,4 mld dol. - o 400 mln dol. mniej niż rok temu.

W pierwszej dziesiątce są jeszcze: Henadyj Bogolubow (53 lata, partner Komołojskiego, 1,3 mld dol.), były szef administracji prezydenta Poroszenki Juri Kostiuk (46) z majątkiem 1,1 mld dol. Wadim Nowinski (przemysł maszynowy i metalurgia) - 790 mln dol..Aleksandr Jarosławski (nieruchomości, Ukrnafta) 774 mln dol.; finansista Konstantin Żewago (41 lat) stracił na swoich krymskich aktywach blisko 70 proc. majątku i teraz ma „tylko" 735 mln dol.

Dziesiątkę zamyka rywal Poroszenki w biegu do fotela prezydenta i były wicepremier ds gospodarczych w rządzie Janukowycza Sierhij Tyhypko (55 lat i 685 mln dol.). Na 17 pozycji znalazł się siedzący od roku pod kluczem w Wiedniu gazowy pośrednik i bliski współpracownik Gazpromu Dmytro Firtasz (270 mln dol.) 30 kwietnia wiedeński są ma rozpatrzeć amerykański wniosek o ekstradycję biznesmena.

Na liście są trzy kobiety. Najwyżej - na 65 pozycji Żila Żebrowska (65 lat) generalna dyrektor i udziałowiec firmy farmaceutycznej Farmak, wyceniona na 90 mln dol. Jest jedną z nielicznych, które poprawiły swój stan posiadania. To zasługa dobrych wyników ukraińskiej branży farmaceutycznej.

Dla porównania w styczniu średnia płaca na Ukrainie wynosiła 3455 hrywien (548 zł). To jednej z najniższych wskaźników w Europie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA