fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Klub Gowina i Ziobry chce poświęcić swoje pokoje w Sejmie

Beata Kempa
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Zjednoczona Prawica planuje poświęcić pomieszczenia sejmowej, które przejęła od formacji Janusza Palikota. - Odmówimy na przykład modlitwę o uwolnienie - zdradzają nam pracownicy biura.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w przyszłym tygodniu dojdzie do poświęcenia sejmowych pomieszczeń zajmowanych obecnie przez klub Zjednoczonej Prawicy. - To prawda - potwierdza nam dyrektor klubu, Grzegorz Kądzielawski. Jak wynika z naszych informacji, uroczystość odbędzie się najprawdopodobniej w środę, a całą sprawą zajmuje się poseł Beata Kempa.

Klub chce poświęcić pokoje, które przejął na początku tygodnia od formacji Janusza Palikota. Do zamiany pomieszczeń sejmowych Zjednoczonej Prawicy i koła Ruchu Palikota doszło w ostatni poniedziałek. To efekt rozpadu klubu Twojego Ruchu, do którego doprowadził sam lider po rezygnacji Andrzeja Rozenka z funkcji zajmowanych w Twoim Ruchu.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, utrata statusu klubu skutkuje odebraniem formacji dotychczas zajmowanych pomieszczeń w Sejmie. Te, zgodnie z decyzją Kancelarii Sejmu otrzymał klub Zjednoczonej Prawicy, które swoje, znacznie mniejsze pokoje, odstąpił nowemu Kołu Poselskiemu Ruchu Palikota

Dotychczas na ścianach sejmowej siedziby Zjednoczone Prawicy zawisły krzyże, których nie było, gdy pokoje te zajmował klub Twojego Ruchu. W klubie przekonują nas, że poświęcenie nowych pomieszczeń to zwyczajna, chrześnijańska praktyka.

- Egzorcyzmów odprawiać tu nie będziemy, ale odmówimy pewnie modlitwę o uwolnienie - mówi "Rzeczpospolitej" jedna z osób pracujacych w klubie. - Choć nie wykluczone, że by się przydały. Widzieliśmy, jakie okropne obrazy miał tu Palikot - dodaje.

Chodzi o wartą około stu tysięcy kolekcję obrazów polskiego malarza i grafika Jana Lebensteina. Uprawiał on oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając w nie elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. W ten sposób zilustrował m.in. kilka ksiąg bibilijnych. - Te, które wisiały w jego gabinecie przypominały diabły - twierdzą zgodnie pracownicy biura, z którymi rozmawialiśmy.

Do święcenia sejmowych pomieszczeń dochodziło już wcześniej. Robiły to m.in. kluby Solidarnej Polski i PSL na początku obecnej kadencji Sejmu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA