fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

SBPC: Pary zaczynają rywalizację

youtube
Dziś międzynarodowy sezon żużlowy będziemy mogli uznać za otwarty. O 18.30 w Toruniu pierwsza runda Speedway Best Pairs Cup, czyli mistrzostw świata par. Transmisja w Eurosporcie.

Mistrzostwa świata par z przytupem wróciły do kalendarza żużlowego dwa lata temu. W 2013 roku składały się z jednych zawodów. Na Motoarenie wygrała Polska. Rok temu najlepsze pary rywalizowały już w cyklu trzech wyścigów. Triumfowali reprezentanci Australii - Darcy Ward i Chris Holder.

W tym sezonie żużlowcy ponownie zmierzą się trzykrotnie. Oprócz Torunia pojadą także w Guestrow w Niemczech (11 kwietnia) oraz w Esbjergu (9 maja).

Gdy dwa lata temu światło dzienne ujrzała informacja, że reprezentacje narodowe ponownie będą rywalizować o mistrzostwo świata par, pojawiły się głosy malkontentów, którzy stwierdzili, że odgrzewane kotlety nie mogą smakować dobrze. Obawiano się, że będą to zawody drugiej kategorii z nikłym zainteresowaniem zawodników, kibiców i mediów. Nic bardziej mylnego.

Firma One Sport, organizator Speedway Best Pairs Cup, zadbała o to, by na starcie pojawiła się czołówka światowego żużla. Niedziwne, bo jest o co rywalizować - pula nagród to 900 tysięcy złotych. O zwycięstwo dla Polski będą walczyli Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak. Miniony sezon należał do wspomnianych Warda i Holdera. W tym roku stawka będzie jeszcze silniejsza i prestiżowa. Dla Rosji pojadą Emil Sajfutdinow i Grigorij Łaguta. Dla Danii - Nicki Pedersen i Niels-Kristian Iversen. Nie zabraknie także obecnego mistrza świata Grega Hancocka (USA), Szweda Andreasa Jonssona czy Andrzeja Lebiediewa z Łotwy.

Wydaje się, że murowanym kandydatem do zwycięstwa są Polacy, ale należy bać się także Rosjan, Duńczyków i ubiegłorocznych triumfatorów. W drużynie Australii zabraknie co prawda Darcy'ego Warda, zawieszonego za pojawienie się na GP Łotwy pod wpływem alkoholu, ale o nie oznacza, że jej siła znacznie osłabła. Holder, Jason Doyle, Troy Batchelor - taki skład musi budzić szacunek.

Zawody transmituje telewizja Eurosport. Mogą oglądać je widzowie w ponad 70 krajach. Takiego zasięgu nie ma nawet cykl Grand Prix decydujący o indywidualnym mistrzostwie świata.

Składy na Speedway Best Pairs Cup w Toruniu:

Szwecja: 1. Andreas Jonsson 2. Tomas H. Jonasson 15. Peter Ljung

USA: 3. Greg Hancock 4. Gino Manzares

Rosja: 5. Emil Sajfutdinow 6. Grigorij Łaguta 17. Artiom Łaguta

Polska: 7. Krzysztof Kasprzak 8. Jarosław Hampel 18. Piotr Pawlicki

Dania: 9. Nicki Pedersen 10. Niels Kristian Iversen 19. Mikkel Bech

Australia: 11. Chris Holder 12. Jason Doyle 20. Troy Batchelor

Łotwa: 13. Andrzej Lebiediew 14. Maksim Bogdanow 21. Kjastas Puodżuks

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA