fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Były ksiądz skazany za pedofilię

Siedem lat więzienia, 155 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiar – to kara dla Wojciecha G. Nie przyznał się on jednak do winy.

Proces G. toczył się przed sądem w Wołominie. Na pierwszej rozprawie były kapłan zaproponował dobrowolne poddanie się karze siedmiu lat więzienia.

Sąd wyraził na to zgodę. Ale dodatkowo zakazał byłemu duchownemu pracy z dziećmi i młodzieżą przez 15 lat. Musi on też wypłacić poszkodowanym 155 tys. zł zadośćuczynienia. Uzasadnienie wyroku jest tajne. – To stan psychiczny i otoczka sprawy zdecydowały, że mój klient poddał się karze, bo do winy się nie przyznał – zaznaczył po rozprawie mec. Michał Szreniawa, obrońca Wojciecha G.

Chociaż wyrok jest nieprawomocny, najprawdopodobniej żadna ze stron nie będzie się od niego odwoływała. Na taki wymiar kary zgodzili się bowiem prokurator oraz pełnomocnicy pokrzywdzonych.

Wojciech G. został skazany za molestowanie nieletnich w Polsce i na Dominikanie. Zarzucano mu także posiadanie treści pornograficznych z udziałem dzieci oraz posiadanie bez zezwolenia pistoletu i amunicji.

Zdaniem Tomasza Terlikowskiego, szefa TV Republika, wyrok nie kończy jednak sprawy. Wszystko wskazuje bowiem na to, że G. został wysłany na Dominikanę, gdy jego przełożeni zorientowali się, że jest homoseksualnym pedofilem.

– Nadszedł czas na ustalenie, kto go krył – twierdzi Terlikowski. – Te osoby także powinny ponieść odpowiedzialność.

G. od lutego nie jest księdzem. Watykan przeniósł go do stanu świeckiego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA