VAT

VAT: paliwo kupione za granicą można łatwo rozliczyć

materiały prasowe
Rozmowa: Bartosz Kubista, doradca podatkowy i menedżer w kancelarii Grupa Leader z Katowic

Rz: Wielu przedsiębiorców podróżujących za granicę kupuje tam paliwo do służbowych pojazdów. Jak należy rozliczyć taki zakup w VAT? Skoro przynajmniej jego część jest wwieziona do kraju, to może dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia?

Bartosz Kubista: Rzeczywiście, takie zakupy są dość powszechne przy okazji podróży za granicę. Często używane są do tego karty paliwowe. Jednak w praktyce organów skarbowych przyjęło się domniemanie, że takie paliwo zostaje zużyte w kraju, w którym zostało zatankowane. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem, ponieważ paliwo nie jest wysyłane ani transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego do innego. Podobne stanowisko zaprezentowała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 22 listopada 2007 r. (ILPP2/443-14/07-2/GZ).

A jeśli zakup następuje poza Unią Europejską?

Tu stanowisko organów skarbowych jest podobne. Teoretycznie można by rozważać opodatkowanie takiego paliwa na zasadach przyjętych dla importu. Jednak praktyka organów skarbowych wskazuje, że miejscem opodatkowania jest w takim przypadku zagranica. Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie wypowiadająca się w inter- pretacji z 9 października 2013 r. o wykorzystaniu mechanizmu kart paliwowych na rzecz polskich klientów do zakupów na stacjach paliw znajdujących się poza Unią Europejską (IPPP3/443-592/13-5/KC). Stwierdzono tam, że taką dostawę należy zakwalifikować jako dostawę towarów, której miejsce opodatkowania VAT znajduje się poza Polską na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Oznacza to, że w przypadku zakupu paliwa poza terytorium kraju – czy to w UE, czy poza nią – na polskim nabywcy nie ciążą żadne obowiązki w zakresie rozliczenia VAT w Polsce. Transakcji takich nie wyka- zuje się więc ani w deklaracji VAT, ani w informacji podsumowującej.

Oznacza to, że nie odzyskamy zagranicznego VAT. Czy jednak taki zakup wraz z podatkiem może być kosztem dla celów podatku dochodowego?

Tak. Skoro takie paliwo nie podlega VAT w Polsce, to nie stanowi według polskich przepisów wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W konsekwencji przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia VAT w Polsce. Oczywiście na podstawie odrębnych przepisów podatnik VAT może wystąpić o zwrot podatku w kraju nabycia paliwa, ale jest to dość żmudna procedura. Skoro jednak kwoty zakupu paliwa nie mogą zostać odliczone zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, to cała kwota zapłacona za kupione paliwo, a więc łącznie z VAT, będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, np. Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 stycznia 2011 r. (ILPB3/ /423-853/10-3/GC).

—rozmawiał Paweł Rochowicz

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL