fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Wolność redaktora naczelnego

Robert B. Silvers, redaktor naczelny "The New York Review of Books"
Wikimedia Commons
Legendarny opiniotwórczy magazyn „The New York Review of Books” od ponad 50 lat pobudza do myślenia.

Pierwszy numer dwutygodnika ukazał się 1 lutego 1963 roku w stu tysiącach egzemplarzy z miejsca wzbudzając zainteresowanie czytelników. Jak do tego doszło opowiada dokument: „The New York Review of Books: 50 lat literackich polemik" zrealizowany przez Martina Scorsese i Davida Tedeschi. Pewne jest, że odchwali ukazania się magazynu czytelnicy mogli liczyć na pogłębione, niezależne i przeciwstawiające się głównemu nurtowi opinie na temat literatury, kultury i wydarzeń społeczno-politycznych.

W każdym numerze oprócz recenzji znajdowały się także dwa – trzy materiały, które recenzjami nie były. Redaktor naczelny tego periodyku, Robert B. Silvers, zasadą uczynił stwierdzenie, że polemiki nie muszą toczyć się w duchu wojny, ale być sporami nie powodującymi urazów. Temperatura dyskusji bywała wysoka i sięgała nieraz daleko poza konkretny artykuł. Trudno się dziwić, że czytelnicy czekali na każdy kolejny numer pisma.

- Dopóki starczało na drukarnię – mogliśmy wydawać, co tylko chcieliśmy, nikt nie mógł powiedzieć, że to zbyt śmiałe, prawicowe, albo lewicowe – mieliśmy pełną swobodę – mówi jeden ze współpracowników „The New York Review of Books".

A przez cały czas działalności pismo miało ich świetnych. Wśród nich byli m.in.: Timothy Garton Ash, Margaret Atwood, Isaiah Berlin, Noam Chomsky, J. M. Coetzee, Joan Didion, Vladimir Nabokov czy John Updike.

„The New York Review of Books" prowadził nieustającą debatę o wydarzeniach i ideach zmieniających oblicze Ameryki. Edukował, zmuszał do myślenia poddając w wątpliwość utarte sądy i ścieżki myślenia.

- Inne pisma mają całe zespoły redaktorskie – zauważa jeden ze współpracowników pisma. – Bob decyzje podejmował sam. Dawał wolność stosując zasadę – ufam tobie, a ty ufasz mi.

Miał świetne wyczucie czasu, wagi zdarzeń – opowiadają o tym autorzy filmu i plejada występujących w nim autorów i współpracowników. Opowiada i sam Bob Silvers. Pretekstem do powstania filmu były obchody 50. rocznicy istnienia dwutygodnika, których zarejestrowane fragmenty zobaczą także widzowie.

Premiera dokumentu „The New York Review of Books: 50 lat literackich polemik" w HBO2 odbędzie się 25 marca o 22.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA