fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Europa Zachodnia skusi więcej migrantów zarobkowych

Anita Błaszczak
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Niedawna informacja o wzroście wskaźnika wakatów w krajach Unii – w tym w tych najbardziej rozwiniętych i atrakcyjnych dla migracji zarobkowej- to nie najlepsza wiadomość dla polskich pracodawców.

Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, w IV kw. 2014 r. unijny wskaźnik wakatów, czyli wolnych miejsc pracy - obliczony jako stosunek liczby wolnych miejsc pracy do łącznej liczba miejsc pracy ( w tym tych wolnych) wzrósł do 1,7 z 1,5 rok wcześniej. W strefie euro wzrost był podobny a wskaźnik wakatów jeszcze wyższy- 1,8.

Ten wzrost był głównie zasługą dwóch gospodarek nie tylko dużych ale i bardzo ważnych dla polskich migrantów zarobkowych- czyli Wielkiej Brytanii i Niemiec. Brytyjczycy mieli pod koniec zeszłego roku wskaźnik wakatów na poziomie 2,4 (rok wcześniej-2) zaś Niemcy aż 3,2 (wzrost z 2,8). W Holandii, która jest kolejnym z atrakcyjnych kierunków stopa wolnych miejsc pracy zwiększyła się w ciągu roku z 1,2 do 1,5. W Norwegii sięga 2.

Te wyniki nie tylko potwierdzają ożywienie w gospodarce tych państw (dając szansę na wzrost polskiego eksportu na Zachód), ale i oznaczają większe szanse na lepiej płatną pracę w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Za Odrą znaczące niedobory pracowników widać już w 19 branżach- na czele z handlem (prawie 35 tys. wakatów). Nic dziwnego, że o wzroście wskaźnika wolnych miejsc pracy w Niemczech zadecydowały usługi (wzrósł on z 3,7 do aż 4,7). Jednak w czołówce branż cierpiących na niedobory pracowników są też przemysł metalowy, energetyka i motoryzacja, gdzie pod koniec zeszłego roku czekało na kandydatów ok. 30 tys. wolnych miejsc pracy.

W rezultacie w tym roku może jeszcze wzrosnąć pokusa do opłacalnych wyjazdów zarobkowych na Zachód i północ Europy a odpływ krajowych „rąk do pracy" jeszcze bardziej się nasilić. Na razie w danych Eurostatu problemów z brakiem pracowników w Polsce nie widać-choć mówią o nich coraz częściej sami pracodawcy i agencje zatrudnienia. W IV kw. minionego roku wskaźnik wakatów wynosi u nas ledwie 0,5 (wobec 0,4 rok wcześniej). W porównaniu z Czechami gdzie sięga on 1,6 można uznać, że polskie firmy nadal są w komfortowej sytuacji. Na razie. To się może zmienić w nadchodzących miesiącach, gdyż statystyki wyjazdów zarobkowych pokazują, że Polacy są coraz bardziej mobilni. Co gorsza (dla pracodawców) ta mobilność koncentruje się na zagranicy- dużo trudniej jest zachęcić pracownika do czasowej przeprowadzki w inny region Polski. Warto więc by firmy już zawczasu pomyślały, jak zapobiec utracie pracowników i zapewnić sobie nowe kadry np. przez inwestycje w staże i praktyki, we współpracę ze szkołami no i w politykę HR. Prawie wszystkie badania pokazują, że choć dla Polaków liczy się głównie atrakcyjna płaca, to niewiele mniej ważna jest też dobra atmosfera, poczucie stabilności zatrudnienia. Zadbanie o to kosztuje mniej niż podwyżka, a może być argumentem, który pomoże ograniczyć odpływ kadr.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA