fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Specjalne posiedzenie komisji sejmowej o SKOK

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Posłowie wysłuchają informacji dotyczących nieprawidłowości w SKOK na zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji Finansów Publicznych. Kasa Krajowa protestuje, bo nie bierze udziału w obradach.

Po południu rozpoczęło się zamknięte posiedzenie Komisji Finansów Publicznych dotyczące informacji na temat postępowań związanych z nieprawidłowościami występującymi w systemie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Posiedzenie jest zamknięte, bez udziału mediów.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak ma przedstawić posłom informacje na temat sytuacji w SKOK-ach.

Na początku marca szef KNF wysłał pismo do CBA i ABW, a do wiadomości dostała je także premier Ewa Kopacz.

Z materiałów przeanalizowanych przez KNF wynika m.in., że majątek zlikwidowanej w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK-ów, przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym twórcy SKOK Grzegorza Biereckiego (sylwetka twórcy SKOK ukazała się we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej").

Sprawa ma kontekst polityczny. Po ujawnieniu przez media treści pisma KNF, Senator Bierecki został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PiS. W środę wczesnym popołudniem, tuż po rozpoczęciu posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, Kasa Krajowa wysłała komunikat, w którym protestuje przeciw temu, że nie została zaproszona na posiedzenie.

- Oznacza to, że debata o sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych odbywać się będzie bez udziału przedstawicieli kas. W ocenie Kasy Krajowej znacząco osłabi to jakość i wiarygodność toczonej w takich okolicznościach debaty – napisał Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Kasy Krajowej.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA