TVN pozostaje w rodzinie

W spółce Scripps Networks Interactive, która w tym roku przejmie TVN, wciąż rządzą potomkowie założyciela rodzinnego konglomeratu mediowego.
materiały prasowe
W spółce Scripps Networks Interactive, która w tym roku przejmie TVN, wciąż rządzą potomkowie założyciela rodzinnego konglomeratu mediowego – Edwarda W. Scrippsa.

Rodzina Scrippsów niezmiennie sprawuje kontrolę nie tylko nad spółką SNI, która pośrednio (przez firmę w Wielkiej Brytanii) kupuje od ITI i Grupy Canal+ kontrolne udziały w TVN, ale także nad firmą Scripps, od której cała historia SNI się zaczęła.

Początki całego biznesu mediowego Scrippsów sięgają jeszcze 1878 roku. Wtedy Edward W. Scripps za pożyczone od przyrodnich braci 10 tys. dolarów zakłada w Cleveland (w stanie Ohio, USA) swoją pierwsza gazetę i nazywa ją „Penny Press". Dziś tytuł, który przemianowano potem na „Cleveland Press", już nie istnieje, ale Scripps wciąż jest wydawcą 15 lokalnych gazet w USA. Ma tam też ponad 20 lokalnych stacji telewizyjnych oraz kilka projektów stricte cyfrowych, jak portal wideo Newsy czy mobilną aplikację pogodową Weathersphere.

Scripps stworzył także United Press – późniejszą UPI – agencję informacyjną, która w czasach swojej świetności była poważną konkurentką Associated Press. W latach 80. ubiegłego w...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL